Video Foto Galeri Yazarlar
18.2.2020 - Salı

NİMETLERLE İMTİHAN, MUSİBETLERLE NİMETLENMEK

9 Temmuz 2018 14:36
A
a

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

NİMETLERLE İMTİHAN, MUSİBETLERLE NİMETLENMEK

Hamd, sadece âlemlerin Rabbinedir. Derdimizi de O’na şikâyet ederiz. Çıkış yolları ve kapılar yüzüne kapanınca sıkıntının kalkmasını ve belanın uzaklaştırılmasını ancak Allah’tan dileriz. Kerim olan Allah’tan sıkıntılarımızı gidermesini işimizi kolaylaştırmasını dileriz.

Hamd, ezelden ebede dek yalnızca Allah’a özgüdür. O’nu över ve O’ndan peygamber efendimize O’nun ehli beytini ve sahabelerini rahmetiyle kuşatmasını dileriz.

Dünya hayatı sıkıntılarla ve kederlerle doludur. Zorluklarla ve korkularla birlikte yaratılmıştır. Sıcak ve soğuk gibi engeller ve sıkıntılarla kişi mutlaka karşılaşır. Allah (c.c) yarattıklarını hikmeti icabı onlara olan sevgi ve gözetimi dolayısıyla imtihana tabi tutmuştur.

‘’And olsun ki sizi biraz korku biraz açlık mallardan canlardan ve ürünlerden yana eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabredenleri müjdele’’ (Bakara 155) musibetler samimi olanla yalancının ortaya çıktığı imtihandır.

Başa gelen musibetler samimi olanları ortaya çıkarır. İbnul Cevzi şöyle der: ‘’İmtihan nefis ve arzuların tersinin gerçekleşmesinden başka bir şey değildir.’’

Herkes bir şekilde imtihana tabi tutulur. Fakat bazılarının imtihanı az bazılarının çok olur. Mümin, kendisine azap edilmesi için değil arınması için imtihan edilir. Mutluluk anında fitnelerle, sıkıntı anında musibetlerle sınanır. ‘Belki dönerler diye onları hem iyilikle hemde kötülükle imtihan ettik.’ İstemediğimiz bir şey istenilen bir şeyi birlikte getirebilir. İstediğimiz bir şeyde istemediğimiz bir şeyi beraberinde getirebilir. ‘’Bazen hoşlanmadığınız bir şey sizin için hayırlı olur. Sevdiğiniz bir şeyde hakkınızda kötü olabilir. Allah bilir siz bilmezsiniz.’’(Bakara 216)

Başa gelen belaya musibete sabretmeli çünkü çok çabuk yok olur. İşin sonu birkaç gün sabretmektir. Helak olanlar dayanıklılığı kaybettikleri için helak olmuşlardır. Sabredenler sevabın en büyüğü ile mükâfatlandırılırlar.

‘’Elbette sabırla davrananlara yapmakta olduklarının en güzeliyle mükâfatlarını vereceğiz.’’ ecirleri kat kattır. Allah onlarla beraberdir. Zafer ve kurtuluş sabırlarıyla bağlantılıdır.

Ey imtihana tabi tutulan kul! Rabbin ancak sana vermek için alıkoymuştur. Bağışlanman için seni imtihan eder. Arınman için seni sınar. Nimetlerle imtihan eder. Musibetlerle nimetlendirir.

Vaktini garanti olan rızkını düşünerek geçirme! Ömür olduğu müddetçe rızık gelecektir. Allah (c.c) şöyle buyuruyor: ‘’Yeryüzünde yürüyüp de rızkı Allah’a ait olmayan hiçbir canlı yoktur.’’ Allah (c.c) bir kapıyı kapatsa senin için hayırlı olan başka bir kapı açar. Allah katında imtihan olunarak değerin yükselir veya alçalır. Sa’d B. Ebi Vakkas şöyle der: ‘’Ey Allah’ın Resulü! İnsanlardan hangilerinin imtihanı daha şiddetlidir? dedim. Şöyle buyurdu ‘Peygamberler, sonra Salihler, sonra üstünlük sırasına göre devam eder. Kişi, dini ölçüsünce imtihana tabi tutulur. Dininde sağlamlık varsa musibeti artırılır. Dininde zayıflık varsa musibeti hafifletilir. Mümin yeryüzünde hiçbir günahı olmadan yürüyene kadar musibete uğramaya devam eder.’’

İmtihan yolu zor bir geçittir. Hz. İbrahim ateşe atıldı. Hz. İsmail kurban edilmek üzere yere yatırıldı. Yunus balığın karnına düştü. Hastalık Eyyub’un belini büktü. Yusuf köle olarak satıldı. Yalanla kuyuya atıldı. Zulümle hapse atıldı. Peygamberimiz ve sahabesi çeşitli zulümlere maruz kaldı. Ey kul sende imtihan sahasında imtihan edilme yolunda yürümektesin. Dünya hiç kimse için her türlü problemden arınmış olmadı. Dünya kimseye yar olmadı. Kimse murad alamadı. Elde etmek istediğini elde edemedi. Peygamberimiz şöyle buyurur: ‘’Allah kimin hayrını dilerse ona musibet verir.’’

İlim ehlinden bazıları şöyle der: ‘Allah’ın cennet için yarattığı kimsenin başına sürekli sıkıntı gelir. Gerçekte musibet dinde olan musibettir. Bunun dışındaki musibetler ise kişinin derecesinin artırılmasına ve günahlarının silinmesine sebep olur. Allah (c.c) a yaklaştırmayan her bir nimet bir beladır.’’

Dünyadan elde edemeyeceğimiz şeyler için üzülmemeli.

İnsanlar dünyaya verdikleri önem nispetince azap edilirler. Dünya ile sevinmek, üzünülmesi gereken şeyin ta kendisidir. Dünyanın; acıları lezzetlerinden, hüzünleri sevinçlerinde doğar.

Ebud Derda şöyle der: ‘’Dünyanın Allah’ın yanında ne kadar değersiz olduğunun bir delilide Allah’a ancak dünyada isyan edilmesidir. Allah katındakine de ancak terk etmekle ulaşılır.’’

‘’Başınıza her ne musibet gelirse kendi yaptıklarınız yüzündendir. O, yinede çoğunu affeder.’’ (Şura 30)

RABBİM GÖNLÜMÜZÜ DARALTAN HER ŞEYDEN KALBİMİZİ TEMİZLE.

ÂMİN…

SELAM VE DUA İLE
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM