Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

AB, İsrail’den ev yıkma politikasına son vermesini istedi

Okunma: 2333
FİLİSTİN 18 Temmuz 2019 11:26
Videoyu Aç AB, İsrail’den ev yıkma politikasına son vermesini istedi

Kudüs ve Ramallah’ta bulunan AB misyonu, İsrail’den iki devletli çözümü baltalayacak şekilde Filistinlilerin evlerini yıkıp onları bölgeden kovma politikasını durdurmasını istedi.

KahveKitap
Misyon İsrail’in içinde 70 daire barındıran 10 binayı yıkmaya başlama niyetlerinden duydukları endişeyi dile getirirken bu operasyonun 17 kişiden oluşan üç aileyi Vadi Humus mahallesinden zorla göç ettirme tehlikesiyle karşı karşıya bırakacağını belirtti.

Açıklamada, birkaç gün önce Silvan bölgesinden çıkarılan Filistinli bir aile ve haklarında yıkım kararı bulunan Vadi Yasul’daki birkaç aile için endişe duydukları da vurgulandı. Şu anda Kudüs Bölge Mahkemesi’de yıkım kararıyla ilgili sonuç bekleyen 50 dava bulunuyor.

Alman Haber Ajansı DPA’nın haberine göre, AB, İsrail’in yerleşimcilik siyasetine karşı takındığı tutuma paralel olarak uluslararası kanunlara aykırı gördüğü evlerin yıkılması, sakinlerinin kovulması gibi operasyonları İsrail’in yeniden gözden geçirmesini beklentisi içinde.

Açıklamada AB Filistin Misyonu’nun İsrail’in yerleşimci politikaları bağlamında gerçekleştirdiği ev yıkma ve sakinlerini kovma operasyonlarına karşı olduğunu güçlü bir şekilde defalarca dile getirdiği  hatırlatıldı.

AB misyonunun açıklamasında, "Bu politikanın devam etmesi iki devletli çözüme ulaşma ve kalıcı barış imkanını baltalıyor ve Kudüs'ün hem Filistin hem de İsrail devletlerinin gelecekteki başkenti olma olasılığını ciddi şekilde tehdit ediyor” ifadelerine yer verdi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder