Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

AB binası önünde ayakkabılı Filistin eylemi

Okunma: 1600
FİLİSTİN 29 Mayıs 2018 00:48
Videoyu Aç AB binası önünde ayakkabılı Filistin eylemi

AB dışişleri bakanları, Belçika'da Gazze gündemiyle bir araya geliyorlar. Toplantı öncesinde AB binası önüne, Filistin'de öldürülenleri temsilen 4 bin 500 ayakkabı dizildi.

NisaButikAdana

Belçika’nın başkenti Brüksel, son 10 yılda İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinliler için yapılan ve oldukça ses getiren bir eyleme sahne oldu. Avaaz sivil toplum kuruluşu tarafından organize edilen eylem, Avrupa Birliği binasının önünde gerçekleştirdi.

4 BİN 500 AYAKKABI AB BİNASI ÖNÜNDE

Son 10 yılda İsrail tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısı kadar ayakkabı BM binasının önündeki meydana sıralandı. Ses getiren eylemin, AB Dışişleri Bakanlarının Gazze’de yaşananlarla ilgili yapacağı görüşmenin hemen öncesinde yapılması da eylemin etkisinin artmasına neden oldu.

Meydandaki 4 bin 500 çift ayakkabı, yerel saatle sabah 8.30’dan öğlen 12.30’a kadar meydanda duracak. Avaaz, eylemin amacın "Artık eylem yapamayacak olanları temsil edebilmek" olarak açıkladı. Gazze’de yaşananlar ile ilgili olarak İsrail’e yaptırım uygulanmasını talep eden imza kampanyasına da bir haftadan kısa bir süre içinde 425 binden fazla AB vatandaşının katıldığı ifade edildi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana