Video Foto Galeri Yazarlar
22.1.2020 - Çarşamba

ABD: 'MENBİÇ'TEKİ TEK ORTAĞIMIZ PYD'

SURİYE 2 Şubat 2018 11:47
Videoyu Aç ABD: 'MENBİÇ'TEKİ TEK ORTAĞIMIZ PYD'

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Eric Pahon Menbiç'e ilişkin IŞİD konusunda uyarılarda bulundu. 'Menbiç'te tek ortağımız PYD' dedi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, Türkiye'nin Suriye'yle alakalı “meşru” güvenlik kaygılarınının farkında olduklarını ama IŞİD üzerindeki baskının da gevşetilmemesi gerektiğini belirterek, bu konuda “herkese uyan” bir çözüm bulmak için her düzeyde Türk hükümetiyle görüşme halinde olduklarını söyledi.

“PYD'YE SAĞLADIĞIMIZ TEÇHİZATI DENETLİYORUZ”

Bir başka soru üzerine, Amerika'nın PYD'nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri'yle (SDG) ilişkisini anlamanın önemli olduğunu belirten Pahon, SDG'nin içerisinde birçok unsur bulunan çok geniş bir yapılanma olduğunu söyledi. Pahon, Amerika'nın IŞİD'e karşı savaşan unsurlarla işbirliği yaptığını belirterek, “Sahadaki danışmanlarımız SDG'ye sağladığımız teçhizatı denetliyor ve SDG birimlerinin gözlerini IŞİD'e karşı savaştan ayırdığını görürsek bu desteği geri çekmeyi değerlendireceğiz. Bu konuyu her bir vaka bazında ele alıyoruz” ifadesini kullandı.

“MENBİÇ'TEKİ TEK ORTAĞIMIZ PYD”

Menbiç'teki tek askeri ortaklıklarının Menbiç askeri konseyiyle (PKK) ile olduğunu ifade eden Pahon, bu konseyin 2016 yılı sonlarında IŞİD'in bu bölgeye tekrar gelmesini önlemek için kurulduğunu ve grubun IŞİD'i içeriye sokmamada, istikrar, güvenlik ve yönetimi tekrar oluşturmada ve mültecilerin eve geri dönebilmesini sağlamada çok başarılı olduğunu söyledi. Pahon, grubun yüzde 60 Arap, yüzde 40 civarında da Kürtler, Türkmenler ve Çerkezlerin karışımından oluştuğunu anlattı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM