Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

ABD, 6 Taliban Üyesini ‘Terör Listesine’ Aldı

Okunma: 2261
AFGANİSTAN 27 Ocak 2018 10:29
Videoyu Aç ABD, 6 Taliban Üyesini ‘Terör Listesine’ Aldı

Amerika Birleşik Devletleri ABD Hazine Bakanlığı İslam Emirliği Taliban Hareketi adına faaliyet gösteren 6 yeni ismi ‘özel terör listesine’ ekledi.

NisaButikAdana

Terör listesine eklenen Abdul Samed Sani, Abdul Kadir Basir Abdul Basir, Hafız Muhammed Pupalzai ve Mevlevi İnayetullah Taliban adına çalıştığı gerekçesiyle listeye eklenirken Gula Han Hamidi ve Fakir Muhammed ise Hakkani Grubu adına çalıştığı için ABD listesine girdi.

Hakkani Grubu, İslam Emirliği Taliban Hareketinin en büyük silahlı unsuru olmasına karşın ABD’nin Hakkani Grubunu ayrı ele almasının Washington Yönetiminin Pakistan için hazırladığı bir komplo olarak değerlendiriliyor.

ABD’nin İslamabad Hükumetiyle giderek bozulan ilişkileri Pakistan-Afganistan sınırında konuşlu Hakkani Grubuna yönelik ön hazırlıklarla ABD’nin Pakistan’a karşı kullanacağı yeni bir şantaj sürecine evirilebilir.

ABD, daha önce de Keşmir’de benzer bir uygulamaya imza atmış, Hizbul Mücahidin Grubu Lideri Seyyid Selahaddin’i terör listesine aldıktan sonra grubu da ‘teröriste destek verdiği’ gerekçesiyle terör örgütleri listesine almıştı.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana