Video Foto Galeri Yazarlar
24.3.2018 - Cumartesi

ABD, Afganistan'a 150 adet saldırı helikopteri sattı

Okunma: 1914
AFGANİSTAN 12 Eylül 2017 18:03
Videoyu Aç ABD, Afganistan'a 150 adet saldırı helikopteri sattı

ABD Afgan Hava Kuvvetleri’ne 150 adet saldırı helikopteri gönderecek.

Afganistan bülteni'nin haberine göre; ABD hükümeti Afganistan’ı askeri olarak desteklemeye devam ediyor. Son olarak Salı günü, yüksek irtifada yüksek sıcaklık koşullarında görev icra edebilen 150 adet MD 530F tipi hafif saldırı helikopteri Afganistan’a gönderilmek üzere sipariş edildi.

ABD ordu yetkilileri, helikopteri üreten MD Helicopter firmasıyla 150 adet MD 530F tipi helikopter ve destek servisi sağlanması karşılığında 1.4 milyar dolar ödenmesi konusunda anlaştı. Çok amaçlı silahlar monte edilebilen helikopterin öncü saldırılarda, koruma ve eşlik etme görevlerinde ve Afgan Hava Kuvvetleri’nin saldırı kapasitesini artıracak şekilde yakın hava desteğinde kullanılması düşünülüyor.

Geçtiğimiz hafta ABD ordusu, AM General LLC firmasıyla 2.2 milyar dolar karşılığında, 11 bin 560 adet Humvee olarak da bilinen Yüksek Hareket Kabiliyetli Çok Amaçlı Vasıta (High Mobility Multi-purpose Wheeled Vehicle-HMMWV) alımı konusunda sözleşme imzalamıştı. Bu araçların Afganistan ve ABD’nin diğer askeri müttefikleri için kullanılacağı ifade edilmişti.

MD 530F helikopteri, MD 500E’lerin bir üst versiyonu olarak biliniyor. Tek ya da iki kişilik mürettebat alanı bulunan helikopterler beş kişi taşıyabiliyor, saatte 180 kilometreyi aşkın hıza ulaşabiliyor, 600 kilometre yakıt ikmali yapmadan uçabiliyor ve yaklaşık 5 bin 500 metre yükseklikte seyredebiliyor. Söz konusu helikopterin 1985 yılından bu yana uçuş sertifikası var.

MD 530F’nin modernize edilmiş ekipmanın yanı sıra EICAS adlı Motor Gösterici ve Mürettebat Uyarıcı Sistem’e de sahip. Helikopter 50 kalibrelik makineli tüfek taşıyabiliyor ve helikoptere 4 harici silah da monte edilebiliyor.

Helikopterin beş kanatlı ana pervanesi ve iki kanatlı kuyruk pervanesi bulunuyor. Yağmur damlası şeklindeki ana gövde alüminyum alaşım. Helikopterde pilot, yardımcı pilot ve yolcular için kapılar mevcut ve bunlar çıkarılabilir özellikte.

Yüksek irtifalara çıkabilen helikopterin pervaneleri de buna göre büyük ve güçlü tasarlanmış. Afganistan gibi yüksek rakımlı bir ülkede kullanıma bu açıdan müsait olan helikopterlerin en geç 2022 yılında teslim edilmesi planlanıyor.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder