Video Foto Galeri Yazarlar
24.9.2017 - Pazar

ABD, Afganistanda Taliban karşısında battıkça batıyor!

Okunma: 4948
ÖZEL HABER 10 Mayıs 2017 11:49
Videoyu Aç ABD, Afganistanda Taliban karşısında battıkça batıyor!

ABD Afganistanda son 16 yılda 2.300'den fazla askerini kaybetti 20.000'den fazla askeri yaralandı (sakat kaldı) 1 trilyon dolar para harcadı..

 ISLAH HABER / ÖZEL 

ABD Afganistana girdiği 11 eylül 2001 tarihi sonrasında gün geçtikçe kendi kendine batıyor. Geçen 16 yıllık süreçte Taliban ve Afgan halkına karşı savaşta trilyonlarca dolar para havaya uçarken, 2.300'den fazla askerini Afganistan dağlarında bırakmış, 20.000'den fazla askeride yaralanmış yada sakat kalmıştı.

16 yıllık sürecin sonunda Afganistanda azaltılan ABD ve Nato askerlerinden sonra durumun  dahada çıkmaza girdiği gözlemleniyor. ABD başkanı Trump vermiş olduğu son açıklamayla Afganistana gidecek 3.000 kişilik Abd askerinin yolunu açmış oldu.

Taliban ve Afgan halkına karşı yapılan savaşta 1trilyon $'ı açan yüksek bütçeden sonra ülkenin neredeyse %50lik kısmına ulaşan Taliban'ın başarısı Nato ve Abd generallerini kara kara düşündürüyor. 

Bölgenin kendilerine göre en güvenli şehri olan başkent Kabilde arka arkaya yapılan operasyonlardan sonra ülkede Afgan ordusu, Abd, ve Nato için güvenli yer kalmadığı gözlemleniyor.


Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |