Video Foto Galeri Yazarlar
17.3.2018 - Cumartesi

ABD, Camide İbadet Eden Sivilleri Bombaladı: 21 Can Kaybı

Okunma: 2616
SURİYE 21 Ağustos 2017 12:37
Videoyu Aç ABD, Camide İbadet Eden Sivilleri Bombaladı: 21 Can Kaybı

Amerika Birleşik Devletleri ABD, Suriye – Irak sınırındaki bir Camiyi bombaladı. Saldırıda Camide ibadet eden 21 sivil vatandaş hayatını kaybetti.

ABD Hava Kuvvetleri, PYD/PKK unsurlarına destek için Haseke kırsalındaki El Cezza Köyünü bombaladı. Hedef gözetilmeyen saldırıda vurulan bir Cami de tahrip oldu.

ABD uçakları iki gün önce de yakın bir bölgeyi daha vurmuş, aynı aileden 15 sivil Suriyeliyi katletmişti.

ABD’li yetkililer Kürt milislere destek amaçlı sürdürülen hava saldırılarında son 4 ayda 1000 sivilin öldüğünü söylese de Suriye ve Irak savaşını takip eden monitoring kuruluşlar rakamın söz edilenin çok üstünde olduğu görüşünde.

ABD’nin Suriye’deki en güçlü müttefiki PYD/PKK tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamada ABD askerlerinin Suriye’de onlarca yıl daha kalacağı ifade edilmişti.

PKK tarafından kurulan Suriye Demokratik Güçleri SDG Sözcüsü Talal Silo, Reuters’e yaptığı açıklamada ‘YPG, Birleşik Devletlerin Suriye’de kalışında stratejik çıkarları olduğuna inanıyor’ şeklinde konuştu.

Silo sözlerine şöyle devam etti: “Onlarca yıllık strateji planları var. Uzun dönemde Kuzey Suriye yönetimiyle ABD yönetimi arasında askeri, ekonomik ve siyasi anlaşmalar olacak.”

ABD, IŞİD’le mücadele kapsamında aralarında Kobani’deki askeri üs de olmak üzere Suriye’nin kuzeyindeki çok sayıdaki bölgeye asker yerleştirdi.

ABD Hava Kuvvetleri, cihat yanlılarına karşı mücadelede PKK unsurlarına hava ve kara desteği sunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri ABD öncülüğündeki Koalisyon Güçlerinin İngiliz Komutanı Tümgeneral Rupert Jones da ‘IŞİD’i kalesi olan Rakka’da hezimete uğrattıktan sonra Suriye’de yapacağımız daha işler var’ demişti.

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder