Video Foto Galeri Yazarlar
23.8.2019 - Cuma

ABD, Çin istihbaratına karşı teyakkuzda: Çinli öğrenciler yakın takipte!

Okunma: 452
DÜNYA 2 Aralık 2018 20:40
Videoyu Aç ABD, Çin istihbaratına karşı teyakkuzda: Çinli öğrenciler yakın takipte!

ABD, olası teknoloji ve sanayi casusluğu tehdidine karşı tedbir olarak Çin'den gelen öğrencilere yönelik sıkı kurallar uygulayacak.

KahveKitap

ABD, olası teknoloji ve sanayi casusluğu tehdidine karşı tedbir olarak Çin'den gelen öğrencilere yönelik sıkı kurallar uygulayacak.

Bilindiği gibi daha önce ABD Adalet Bakanlığı, ekim ayında 2 Çinli istihbarat subayını ABD merkezli şirketlerden jet motor teknolojisine ilişkin verileri çalmakla suçlamış, Çin'de üretilen bilgisayar donanımlarına casus çipler yerleştirildiği iddia edilmişti. Reuters'ın  haberine göre Çinli öğrenciler, olası bir ajanlık faaliyetine karşı denetlemeye tabi tutulacak. Bu kapsamda öğrencilerin telefonları ve sosyal medya hesapları yakın takibe alınacak.

Beyaz Saray, konuyla ilgili açıklama yapmayı reddederken, ABD Dışişleri Bakanlığının Haziran ayında  havacılık, robotik ve ileri üretim yapan Çinli yüksek lisans öğrencilerinin vize sürelerini 5 yıldan bir yıla düşürdüğü haberi hatırlandı. ABD tarafından kararın amacının ulusal güvenlik için hayati önem taşıyan alanlardaki casusluk ve fikri mülkiyet hırsızlığına karşı tedbir açıklaması gelmişti.

Kaynak : qha

Haber var islah eder, haber var ifsad eder