Video Foto Galeri Yazarlar
20.5.2019 - Pazartesi

ABD, Münbic'i TSK'ya teslim ediyor

Okunma: 3072
SURİYE 6 Haziran 2018 12:17
Videoyu Aç ABD, Münbic'i TSK'ya teslim ediyor

ABD Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye arasında Münbiç'in teslimatına yönelik konular ele alındı. Bölge TSK kontrolüne geçmek üzere boşaltılması bekleniyor.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

ABD'nin, Münbiç şehri için almış olduğu kararı resmi makamlarınca yayınlanırken, bölgenin TSK'ya teslim edilmesinin koşulları ABD ile Türkiye arasında devam ediyor.

25 Mayıs tarihinde ABD, Münbic'in TSK kontrolüne teslim edileceğini açıklamıştı.

ABD Dışişleri'nden üst düzey bir yetkili, Pompeo ile Çavuşoğlu tarafından onaylanan yol haritasının Münbiç'ten YPG'nin çekilmesi ve yerel halktan yönetim oluşturulmasını içerdiğini teyit etti.

Yetkili, "Anlaşmaya göre yönetime müdahil olan YPG kadrosu çekilecek ve gidecek, yerlerine de her iki tarafın üzerinde mutabık kalacağı yerel halktan kişiler gelecek" diye konuştu.

TSK'nın kontrol ettiği bölgelere ÖSO bileşenlerinden demokratik gruplar yer alıyor.

Çavuşoğlu, "YPG çekilirken otorite boşluğu olmaması lazım. Ayrıca kim yönetecek, nasıl bir yapı olacak? Bir kriterimiz var, demografi. Savaş başlamadan önceki nüfus yapısı kriter olarak alınacak. Tabiki YPG'den silahlar alınacak. 6 ayı bulmayacak bir süreç olacak. Artık oyalama yok. Ön hazırlık 0-10 gün olacak. Birkaç ayda 3 aşama tamamlanacak. Artık taraflardan birisi 'ben vazgeçtim' derse bu yol haritası uygulanmaz.

ABD ile yürütülen Münbiç görüşmelerinin ardından terör örgütü PKK/ YPG'nin sözde üst düzey 17 yöneticisinin bu sabah 06.00 itibarıyla bölgeyi terk edeceği bildirildi.

ABD'nin şehirden çıkın dediği YPG birlikleri bu sabah saatlerinde bölgeden henüz çıkmadığı bildirildi.

Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder