Video Foto Galeri Yazarlar
25.2.2020 - Salı

ABD, Ortadoğu’ya 120 bin asker yığıyor!

DÜNYA 14 Mayıs 2019 14:00
Videoyu Aç ABD, Ortadoğu’ya 120 bin asker yığıyor!

ABD’nin Ortadoğu’da 120 bin askerin konuşlandırılmasını öngören bir plan da dahil olmak üzere birkaç askeri plan üzerinde yoğunlaştığı öne sürüldü.

ABD merkezli New York Times gazetesi, Beyaz Saray’ın İran’ın ABD güçlerine saldırması veya nükleer programını hızlandırması halinde karşılık verebilmek amacıyla Ortadoğu’da 120 bin askerin konuşlandırılmasını öngören plan başta olmak üzere bazı askeri planları gözden geçirdiğini öne sürdü.

Gazete, dün yayınladığı haberde, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın Trump yönetimine, İran’ın ABD güçlerine saldırması veya nükleer programını hızlandırması senaryolarına karşın Ortadoğu’da 120 bin Amerikan askerinin konuşlandırılmasını öngören gelişmiş bir askeri plan sunduğunu aktardı.

Gazetenin ABD yönetiminden adı açıklanmayan bir kaynaktan aktardığı bilgilere göre Savunma Bakan Vekili Shanahan, söz konusu planı Perşembe günü Başkan Trump'ın kıdemli güvenlik yardımcıları toplantısında sundu.

İran ile ABD arasındaki gerilimler, Washington’ın 2015 yılında İran ile dünya güçleri arasında imzalanan ve Tahran’ın nükleer faaliyetlerini durdurması karşılığında kendisine yönelik yaptırımların sona erdirmesi için yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İran’a yeniden yaptırımlar uygulamaya başlamasının ardından arttı.

ABD Başkanı Trump, Tahran'ı daha geniş kapsamlı bir nükleer silah kontrol anlaşması imzalamaya zorlamak için çalıştığını söylüyor. Washington, ABD’li yetkililerin, İran’ın Amerikan güçlerine yönelik tehdit oluşturduğunu belirtmelerinin ardından bölgeye B-52 fırlatma rampaları ve bombardıman uçakları yüklü bir gemi gönderdi.

Buna karşın ABD’nin ‘psikolojik savaş’ yürüttüğünü söyleyen İran, ABD’nin durumdan ‘istifade’ ederek, bölgedeki askeri varlığını artırmaya çalışmakla suçladı. Tahran, Washington’ın petrol ihracatını tamamen sıfırlamasına izin vermeyeceğinin altını çizdi.

New York Times, Perşembe günü düzenlenen toplantıya katılanlar arasında Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, CIA Başkanı Gina Haspel ve ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats’un olduğunu ekledi.

Toplantıda birkaç planın detaylarının tartışıldığını ve en olası seçeneğin 120 bin asker gönderilmesi olduğunu aktaran gazete, söz konusu planın tamamlanmasının haftalar hatta belki de aylar sürebileceğini kaydetti.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM