Video Foto Galeri Yazarlar
24.7.2019 - Çarşamba

ABD, PKK liderleri için toplam 12 milyon dolar ödül koydu

Okunma: 592
DÜNYA 6 Kasım 2018 19:46
Videoyu Aç ABD, PKK liderleri için toplam 12 milyon dolar ödül koydu

ABD, PKK liderleri Karayılan, Bayık ve Kalkan için toplam 12 milyon dolar ödül koydu

KahveKitapABD
'den yapılan açıklamada, terörist başı Murat Karayılan'ın başına 5 milyon dolar ödül konduğu bildirildi.

Göreve yeni getirilen Dışişleri Bakan yardımcısı Matthew Palmer tarafından yapılan açıklamada, PKK liderleri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan'ın yerlerini bilen ya da bununla ilgili bilgiye ulaşılmasında yardımcı olacak kişilere para ödülü vaad edildi. 

Buna göre, Murat Karayılan ile ilgili bilgi sağlayanlara 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar  ve  Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül parası belirlendi. 

Karar Palmer'ın ilk Ankara ziyaretinin hemen ardından geldi.

ABD'nin Türkiye elçiliği tarafından yapılan resmi açıklamada ABD'nin 1997 yılında PKK'yı terör organizasyonu olarak kabul ettiğine dikkat çekildi.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ'NİN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

"Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak göreve başlamamın ardından Ankara’ya ilk ziyaretimi gerçekleştirmekten büyük mutluluk duydum. İki gün süren ziyaretim kapsamında Türk hükümetinden üst düzey yetkililer, iş dünyasından temsilciler ve milletvekilleri ile bir araya gelerek ülkelerimizi ilgilendiren ve ortak menfaatlerimize ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunma fırsatını yakaladım.

Amerika Birleşik Devletleri, NATO müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadele alanında yürüttüğü işbirliğine değer vermektedir. Ziyaretim kapsamında, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Rewards for Justice (Adalet için Ödül)” programının PKK terör örgütüne mensup üç üst düzey ismi hedef aldığını duyurmaktan mutluluk duymaktayım. ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu PKK’lıların kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verilmesini onaylamıştır. Buna göre, Murat Karayılan için (5 milyon Amerikan dolarına kadar), Cemil Bayık için (4 milyon Amerikan dolarına kadar) ve Duran Kalkan için (3 milyon Amerikan dolarına kadar) ödül verilecektir.

ABD Dışişleri Bakanlığı, PKK’yı 1997 yılında Göçmenlik ve Uyruk Kanunu’nun 219. bölümü uyarınca yabancı terör örgütü olarak kabul etmiştir. ABD hükümeti, 2001 yılında PKK’yı 13224 sayılı Başkanlık Kararnamesi uyarınca Küresel Terör Unsurları listesine almıştır.

'TÜM BİLGİLER GİZLİ TUTULACAK'

Bu teröristlere ilişkin daha fazla bilgiye Rewards for Justice web sitesinden ulaşılabilir: www.rewardsforjustice.net. Bilgiye sahip herkesi ilgili web sitesi, e-mail adresi (RFJ@state.gov), telefon numarası (+1-800-877-3927) ya da posta adresi (Rewards for Justice, Washington, D.C., 20520-0303, USA) aracılığıyla Rewards for Justice bürosuyla irtibata geçmeye çağırıyoruz. Tüm bilgiler gizli tutulacaktır."

Adalet için Ödül programının resmi sayfasında teröristlerin fotoğrafları ve kişisel bilgileri ayrıntılı olarak paylaşıldı

Kaynak : dunyabulteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder