Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2017 - Çarşamba

ABD, PYD'ye silah vermiyormuş!

Okunma: 2634
SURİYE 10 Aralık 2016 20:50
Videoyu Aç ABD, PYD'ye silah vermiyormuş!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, Suriye'de faaliyet gösteren PKK/PYD'ye silah vermediklerini öne sürdü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye'nin kuzeyinde federal bölge ilan eden PYD'ye silah vermediklerini belirterek, “Suriye’de İŞİD’e karşı mücadele eden müttefiklerimize silah yardımı yapmamızın önünde yasal sınırlamar vardı ve Başkan bunun önünü açtı.” dedi.

Bakanlık Sözcüsü Toner, günlük basın toplantısında, Başkanı Barack Obama’nın, Suriye’de ABD’nin terörle mücadele operasyonlarına destek veren gruplara silah yardımını sınırlayan yasa hükümlerini devre dışı bırakacak bir başkanlık kararnamesi yayımlamasına ilişkin konuştu.

Toner, “Suriye’de İŞİD’e karşı mücadele eden müttefiklerimize silah yardımı yapmamızın önünde yasal sınırlamalar vardı ve Başkan bunun önünü açtı.” ifadesini kullandı.

Alınan karar sonrasında, ABD’nin Suriye’de birlikte çalıştığı gruplara bir silah desteği olacağı yönündeki haberlere atıfta bulunularak, “Suriye’deki muhalif gruplara bir silah akımı olacak mı?” sorusuna ise Toner, “Hayır.” yanıtını verdi.

ABD’nin Suriye politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını savunan Toner, “Suriye’ye herhangi bir çeşit silahın girmesini istemiyoruz.” diye konuştu.

Daha önce Suriyeli Demokratik Güçlere “Belli seviyede bir yardım” yaptıklarını belirtti

TONER: YPG'YE SİLAH VERMİYORUZ

Pentagon Sözcüsü Adrian Rakkine-Galloway ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığının YPG’ye silah yardımı yapmadığını söyledi.

 

Kaynak : Dünya Bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |