Video Foto Galeri Yazarlar
23.9.2017 - Cumartesi

ABD, Usame bin Ladin'in damadını Şehit Etti

Okunma: 6300
İSLAM DÜNYASI 3 Mart 2017 10:53
Videoyu Aç ABD, Usame bin Ladin'in damadını Şehit Etti

El Kaide’nin kurucusu Usame bin Ladin’in damadı ve hareketin iki numarası Ebu Kayr el Masri'nin şehit olduğu haberleri El Kaide tarafından da doğrulandı.

ABD, geçtiğimiz hafta İsrail'de yayın yapan Arutz Sheva isimli gazete, El Kaide'nin iki numaralı ismi ve Usame bin Ladin'in damadı Ebu Hayr el Mısri'nin Suriye'nin İdlib'de şehit edildiğini iddia etti.

Buna göre Mısri, Suriye'de ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait bir insansız hava aracı (İHA) saldırısı sonucu şehit edilmişti.

İdlib'in Mastume kenti yakınlarında gerçekleştirilen saldırı ile ilgili olay yerinden fotoğraflar paylaşılmıştı.

EL KAİDE DOĞRULADI

El Kaide, bugün haberi doğruladı. Yayınladıkları ortak bildiride, ABD'ye ait bir insansız hava aracının El Kaide'nin üst düzy ismi Ebu Kayr el Masri'yi şehit olduğunu belirttiler.

MISRİ KİMDİR?

1957 Mısır doğumlu olan Mısri, Mısır İslami Cihad üyesi olarak 80'lerde ülkeyi terk etmişti. 1990'lı yıllarda Bosna'daki savaşa katılan Mısri, patlayıcı uzmanı olarak biliniyor. 1998'de Kenya ve Tanzanya'da ABD elçiliklerine düzenlenen saldırıların arkasındaki isim olan Mısri, Usame bin Ladin'in kızıyla evliydi.

11 Eylül saldırıları sonrası ABD'nin Afganistan'ı işgali sırasında İran'a hicret etti. 2003'te yakalandı ve tutuklandı. 2015'te serbest bırakıldı. 2016'da Suriye'ye geçti.

59 yaşındaki Mısri, El Kaide bünyesinde hareketin lideri Eymen el Zevahiri'nin yardımcısı olarak bulunduğu iddia ediliyordu.

EL TUNİSİ'NİN DE ŞEHİT OLDUĞU İDDİA ETMİŞTİ
Geçen ay da El Kaide'nin dış operasyonlarından sorumlu olduğu bilinen Muhammed Habib Busseddin el Tunisi'nin, İdlib'deki bir hava saldırısında şehit olduğu iddia etmişti.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |