Video Foto Galeri Yazarlar
19.10.2017 - Perşembe

ABD 2016 Terör Raporunu Yayınladı: Hakkani Grubu Hala Çok Güçlü

Okunma: 2278
GÜNDEM 20 Temmuz 2017 11:05
Videoyu Aç ABD 2016 Terör Raporunu Yayınladı: Hakkani Grubu Hala Çok Güçlü

Amerika Birleşik Devletleri ABD Dışişleri Bakanlığı 2016 Terörizm Raporunu yayınladı. Raporda dikkat çeken ayrıntılardan biri de Pakistan hakkındaki ifadeler oldu.

Raporda ‘Önemli Terörle Mücadele Ortağı’ olarak tanımlanan Pakistan Hükumetinin İslam Emirliği Taliban Hareketi de dahil olmak üzere Orta ve Güney Asya’daki cihat yanlısı gruplarla suç ortaklığı yaptığı öne sürüldü.

‘Pakistan, Afgan Talibanı (Hakkani Grubu)’na karşı ve onların Afganistan’daki ABD güçlerini tehdit eden istidatlarını yeterince sınırlandıracak tatmin edici faaliyetlerde bulunmadı‘ ifadeleri de Washington Yönetimince hazırlanan raporda yer aldı.

ABD’nin terörle mücadele siyasetinin makul savunma anlayışından uzak olduğunu savunanlar, Washington Hükumetinin terörle mücadele adı altında ABD dışındaki ülkeleri dizayn etmeye çalıştığı görüşünde.

Taliban ve El Kaide’ye karşı mücadelede 10 yılı aşkın süredir birlikte hareket ettiği Pakistan’ı ‘teröre suç ortaklığıyla’ suçlayan ABD Yönetimi, geçtiğimiz günlerde de önce Katar’ı ‘teröre destek’ ile suçlamış ardından Katar’a silah satmıştı.

Raporda ayrıca ‘Taliban bağlantılı Hakkani Grubunun Afganistan’daki saldırılarının devam ettiğine’ vurgu yapıldı.

Hakkani Grubunun 1996-2001 yılları arasında Afganistan’ı yönetirken Taliban’ın Ordu gücünü oluşturması, 2001 işgaliyle Veziristan’da konuşlanarak yabancı askerlere operasyon düzenleyen Taliban birliklerini oluşturmasına karşın raporda ‘Taliban bağlantılı’ ifadeleriyle anılması CIA’e yakınlığıyla bilinen kaynaklar tarafından da garipsendi.

Babası Celaleddin Hakkani tarafından kurulan grubun şimdiki lideri Siraceddin Hakkani, İslam Emirliği Taliban Hareketi Lideri Mevlevi Heybetullah Ahundzade’nin naibi olarak görev yapıyor.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |