Video Foto Galeri Yazarlar
14.12.2019 - Cumartesi

ABD 700 milyar varil petrol saklıyor

GÜNDEM 10 Ekim 2015 00:39
Videoyu Aç ABD 700 milyar varil petrol saklıyor

ABD, 1973'teki petrol krizinden bu yana stratejik petrol rezervi adını verdiği depolarda 700 milyar dolar petrol saklıyor...

KahveKitap
Amerika'nın güneydoğusunda körfez şeridinde yeraltı mağaralarındaki dört farklı depoda 700 milyon varil petrolün saklı olduğu belirtiliyor. Bu stoklar ABD'nin ‘Stratejik Petrol Rezervi' (SPR) olarak adlandırılıyor.

Dünya Bülteni'nin haberine göre; BBC Future'da yer alan bir makalede ABD'nin gizli petrol stokları ile ilgili bilgiler veriliyor. Bu tesisler 40 yıl önce kurulmuş. Bugün ise birçok ülke milyarlarca dolar harcayarak kendi depolarını oluşturmuş ve hala yenileri ekleniyor.

1973'te Arap-İsrail savaşında ABD'nin İsrail'i desteklemesi üzerine petrol ihracatçısı Arap ülkeleri Batıya satışları durdurmuştu. O dönem petrol sıkıntısı insanları çalınma korkusuyla gece silahla arabalarının başında beklemeye kadar götürdü.

İki yıl sonra ABD ilk SPR deposunu kurarak yeraltındaki büyük mağaraları petrolle doldurmaya başladı. Böylece yeni bir enerji krizine karşı hazırlıklı olacak, bu petrolü piyasaya sürerek baskıyı biraz azaltabilecekti. Yetkililer bu depoları “dış politikanın önemli bir aracı” olarak tanımlıyor. İşlevli ama pahalı bir araç. Bu depoların bakımı için yılda 200 milyon dolar harcanıyor.

STOK KULLANIMI

ABD Enerji Bakanlığı'ndan Bob Corbin bu depoların tuz dağlarında saklandığını söylüyor. “Tuz ham petrol açısından elzem bir madde, ne karışıyor, ne çözülüyor, yani mükemmel bir depolama imkanı sağlıyor” diyor. Lousiana'daki Baton Rouge'dan Teksas'taki Freeport'a kadar tuzla kaplı dört tesisle gurur duyuyor Corbin.
Fakat yer üstünde baktığınızda sondaj malzemesi ve borulardan başka görülecek fazla bir şey yoktur. Sondaj boruları yerin yüzlerce metre altındaki mağaralara iner ve yüksek basınçlı su yoluyla petrolü yüzeye itebilir. Ancak tuz mağaraları arada bir döküldüğü için araçlara zarar verebiliyor ve sık bakım gerektirebiliyor. Buralara insanlar inemediği için bu işlemlerin uzaktan yapılması gerekiyor.
Corbin, düzenli boşaltıldığında sualtı radarıyla çekilen üç boyutlu fotoğraflarından bu mağaraların ilginç şekillerde olduğunu belirtiyor.
ABD 1990'daki Birinci Körfez Savaşı, 1995'teki Katrina Kasırgası gibi geçmişte yaşadığı bazı zor durumlarda SPR kullanımına başvurmuştu.

DÜNYA STOKLARI

Stratejik olarak petrol rezervlerine büyük yatırımlar sadece ABD'de yapılmıyor. Japonya'da 500 milyon varil petrol yer üstü tesislerinde saklanıyor. 2011'deki tsunami felaketinin ardından bu tesislerin daha da genişletilmesi eğilimi ortaya çıktı.

Uluslararası Enerji Örgütü (IEA) dünya çapında petrol rezervlerinin kullanımını izliyor. Üye ülkelere 90 günlük ithalat miktarına eşdeğer petrol stokunu elde tutması şartı getiriliyor. Fakat bütün ülkelerde özel tuz mağaraları ve yer üstü SPR tesisleri yok. Bu durumda devletin gerektiğinde hemen kullanıma sokması için firmalardan belli bir petrol stokunu saklamaları isteniyor.

IEA üyesi olmayan Hindistan ve Çin son yıllarda kendi SPR tesislerine büyük yatırım yaptı. Çin'de ABD düzeyinde petrol stokuna sahip olma amacıyla yer üstünde inşa edilen dev tankları Google Earth haritalarında görmek mümkün.

Bugün kendi petrol depolama tesisine sahip olmayan hiçbir süper güç yok. Fakat bazıları da IEA üyesi olmayan ülkelerin fırsatçılık yaparak dünya çapında petrol sıkıntısı olan zamanlarda yüksek fiyata petrol satmasından endişe ediyor; stok tesislerinin asıl kuruluş amacının tam da bunu engellemek olduğunu söylüyor.

Fakat bazı piyasa uzmanları da petrol stoklarının fiyat ayarını sağlama değil, piyasada arzın kesintiye uğradığı dönemlerde petrol kıtlığını giderme amaçlı olduğunu ifade ediyor.

SPR stoklarının ne şekilde kullanılması gerektiğine dair tartışmalar sürüyor. ABD'nin 43,5 milyar dolar değerindeki stoklarını sürekli kendi avantajına kullandığı kanısı da söz konusu.

Hükümetler ve enerji kuruluşları en kötü günler için plan yapmaya devam ederken petrol stokları da giderek büyüyor. ABD ve birçok ülkenin bu stokları iyi bir yatırım olarak gördüğü kesin.

Kaynak : timeturk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca