Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

ABD adeta dalga geçti; YGP ile birlikte operasyon yapın

Okunma: 4948
SURİYE 10 Eylül 2016 09:35
Videoyu Aç ABD adeta dalga geçti; YGP ile birlikte operasyon yapın

Obama'nın özel temsilcilerinden Albay Dorrian, Rakka operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu...

Obama'nın özel temsilcilerinden Albay Dorrian, Rakka operasyonuyla ilgili, "Türk ordusu ve Demokratik Suriye Güçleri ile birlikte ne tür bir hazırlık yapmamız gerektiğini planlamaya çalışıyoruz" dedi.

Haçlı ABD'nin sözcülerinden Albay John Dorrian, Bağdat'tan video konferans yoluyla bağlandığı basın toplantısında, Pentagon'daki gazetecilerin Suriye ve Ira'ta yaşanan gelişmeler kapsamındaki sorularını cevapladı.

ABD'nin, Suriye'nin en kritik şehri Rakka'nın işgal edilebilmesi için yapılan hazırlıklarda Türkiye ve diğer koalisyon üyesi ülkelerle birlikte çalıştığına vurgu yapan Dorrian, "Türk ordusunun tampon bölge oluşturması, Suriye'de IŞİD'e karşı verilen mücadelede oldukça faydalı bir adımdır" ifadesini kullandı.

Türkiye ile adeta dalga geçti: TSK-YPG ortak operasyonu üzerinde çalışıyoruz

Türkiye'nin sınırlarının IŞİD ile kesilmesinin hem ülkeyi hem de Avrupa'yı daha güvenli kıldığına işaret eden Dorrian, Suriye ve Irak'taki savaşma kapasitelerinin de bu yolla arttığını belirtti.Albay Dorrian, "Türkiye'nin, (Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında), Suriye'nin kuzeyinde bir güvenlik kordonu oluşturması, sonraki adımda Rakka'nın geri alınmasının koşullarını hazırlıyor" ifadesini kullandı.

'"TSK'nın, SDF (YPG'nin kontrolündeki yerel milisler) ile ortak operasyon yapması için düşünüyoruz"Rakka'ya yönelik yapılması planlanan saldırının, Ankara ile Washington arasındaki PYD/YPG kaynaklı anlaşmazlık sebebiyle bekletilip bekletilmediği yönündeki soruya Albay Dorrian, IŞİD'e karşı tüm unsurlar arasında bir koordinasyonun olması için çaba gösterdiklerini söylemekle yetindi.

Dorrian, Rakka operasyonuna atıf yaparak, "Biz bu konuda Türk ordusu ve Demokratik Suriye Güçleri (SDF) ile birlikte ne tür bir hazırlık yapmamız gerektiğini planlamaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |