Video Foto Galeri Yazarlar
29.2.2020 - Cumartesi

ABD Almanya'dan Suriye'ye asker göndermesini istiyor

SURİYE 7 Temmuz 2019 16:45
Videoyu Aç ABD Almanya'dan Suriye'ye asker göndermesini istiyor

ABD, Almanya’dan Suriye’nin kuzeydoğusuna kara kuvvetleri göndererek, DEAŞ kalıntılarına karşı savaşta Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) destek vermesini istedi.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, DPA’ya verdiği demeçte, Alman hükümetinden lojistik uzmanlar, eğitim ve teknik uzmanları göndermesini istediklerini söyledi.


ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey (AFP)

Jeffrey, "Alman askerlerinin bizim bir kısım askerlerimizi ikame edebilmelerini istiyoruz" diyerek, bu ay bitmeden bir cevap almayı beklediklerini de dile getirdi.

DEAŞ’ın faaliyetlerine yeraltından devam etmesine rağmen ABD’nin desteklediği SDG, geçtiğimiz Mart ayında örgütün Suriye’deki son kalesini ele geçirmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz Aralık ayında Suriye’nin kuzeydoğusundaki 2 bin ABD askerini çekmeyi planladığını açıklamıştı.

Trump, Irak ve Suriye arasındaki sınır boyunca uzanan Kürt bölgesini istikrara kavuşturmak için 400 askeri bırakmaya karar vermişti.

ABD, Suriye’den çekilmeye başlamasıyla DEAŞ’a karşı Uluslararası Koalisyon’daki Almanya dahil müttefiklerinin desteğini almaya çalışıyor.

Almanya, Uluslararası Koalisyona Suriye dışında da destekleyerek, Irak'taki askerlere eğitim veriyor.
Kaynak : Şarku’l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM