Video Foto Galeri Yazarlar
23.3.2019 - Cumartesi

ABD askeri üniformaları, Afganistan'da kara borsada!

Okunma: 2617
AFGANİSTAN 7 Haziran 2018 03:15
Videoyu Aç ABD askeri üniformaları, Afganistan'da kara borsada!

Üniformalar da dahil olmak üzere Amerikan ordu malzemeleri, Afganistan’ın başkenti Kabil’de kara borsada satılıyor.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Bush Bazar'da hazır yiyecekten, kuru bakliyata ve ABD ordu malzemelerinden askeri üniformalara kadar birçok ürünün satıldığı belirtildi.

Rus yayın organı Sputnik News'in haberine göre bir 'kara borsa' pazarı olan bu pazar ismini de Afganistan'ı 2001 yılında işgal eden George W. Bush'tan alıyor.

AMERİKAN WEB SİTESİ İFŞA ETTİ

Stars and Stripes sitesinin aktardığına göre “Pazardaki bazı üniformalar çok sahici görünüyor ve iyi kalite çakma ürünler”.60 DOLARA ABD ÜNİFORMASI


Habere göre “inandırıcı” bir üniformayı bütün parçalarıyla tamamlamak sadece 60 dolara mal oluyor. Daha yıpranmış olanlarını çocukların bile 35 dolara düşen fiyatlarla sattıkları biliniyor.SON SALDIRIDA DA ABD ASKERİ ÜNİFORMALARI KULLANILDI

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Afgan İçisleri Bakanlığı'na yapılan bir saldırı hakkında açıklama yapan Afganistan'daki üst düzey ABD'li General John Nicholson, görüntülerde saldırganların giydiği üniformaların Amerikan askerlerininin eski üniformalarını andırdığını söyledi.

TALİBAN: BUNLARDAN BİZDE ÇOK VAR AMA HER SALDIRIDA KULLANMIYORUZ

Saldırının arkasında Taliban ya da IŞİD'in olduğu değerlendirilirken tam olarak hangi örgüt olduğu ise bilinmiyor. Ancak kendisine giysiler hakkında soru sorulan Taliban sözcüsü Zabiullah Mujahid'in "saldırıyı doğrulamadığı fakat ellerinde çok sayıda üniforma olduğunu” söylediği belirtildi. Mujahid'e göre bu üniformaların bazılarını pazarlardan rahatlıkla edebiliyorlar. Mujahid, “Elimizde çok var ama her zaman kullanmıyoruz” diyor.

Kaynak : Timetürk, Sputnik

Haber var islah eder, haber var ifsad eder