Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

ABD askerleri Körfez’de operasyon hazırlığında

Okunma: 680
KÖRFEZ ÜLKELERİ 20 Temmuz 2019 16:42
Videoyu Aç ABD askerleri Körfez’de operasyon hazırlığında

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından bugün yapılan açıklamada, Ortadoğu’da deniz yollarını güvence altına almak için Sentinel (Nöbetçi) adlı bir askeri operasyon gerçekleştirileceği belirtildi.

KahveKitap
CENTCOM’un Twitter hesabı üzerinde yapılan paylaşımda, “Körfez bölgesindeki son gelişmeler ışığında seyrüsefer özgürlüğünü sağlamak için Ortadoğu’daki anahtar deniz yollarında gözetim ve güvenliği güçlendirmek amacıyla Sentinel uluslararası deniz operasyonu üzerinde çalışılıyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Sentinel isimli operasyonun amacının, ‘denizde istikrarın teşvik edilmesi, Arap Körfezi, Hürmüz Körfezi, Babu’l Mendeb Boğazı ve Umman Körfezi boyunca uluslararası sularda güvenli geçişin sağlanması ve gerilimin azaltılması’ olduğu ifade edildi.

CENTCOM, ‘bölgedeki seyrüsefer özgürlüğünü sağlamak ve hayati önem taşıyan deniz yollarını korumak’ amacıyla Sentinel operasyonu kapsamındaki eylemlerini katılımcı olan ülkelerin işbirliği ile koordine edeceğini aktardı.

Açıklamada, ABD’li yetkililerin bölgedeki serbest geçiş ve hayati önem sağlayan deniz yollarını korumak amacı ile Sentinel Operasyonu için gerekli detayların Avrupa, Asya ve Orta Doğu’daki müttefiklerle koordine edilmeye devam ettiği bilgisine de yer verildi.

ABD tarafından yapılan operasyon duyurusu, Hürmüz Boğazı’ndan geçen ve İran tarafından alıkonulan 23 kişilik mürettebat ekibine sahip olan petrol tankeri hadisesinin ardından yapıldı.

 
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder