Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

ABD'den, İran Dışişleri Bakanı Zarif'e yaptırım kararı

Okunma: 159
İRAN 1 Ağustos 2019 10:16
Videoyu Aç ABD'den, İran Dışişleri Bakanı Zarif'e yaptırım kararı

ABD Hazine Bakanlığı'ndan Çarşamba günü yapılan açıklamada, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'e yaptırım uygulama kararı alındığı aktarıldı.

KahveKitap
ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İran Dışişleri Bakanı Zarif'e yaptırım uygulandığı belirtilerek, "Uluslararası Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) özel olarak belirlenmiş vatandaşlar listesine 8 Ocak 1960 doğumlu Muhammed Cevad Zarif'i eklemiştir” denildi. 

Karardan sonra soysal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Zarif, “ABD'nin beni hedef göstermesinin nedeni İran'ın dünyadaki öncelikli sözcüsü olmam. Gerçekler bu kadar acı verici mi? Benim İran dışında bir mülküm olmadığı gözönüne alındığında, bunun benim üzerimde ya da ailemin üzerinde bir etkisi yok. Gündeminizde beni bu kadar büyük bir tehdit olarak gördüğünüz için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.  


Avrupa'ya gözdağı

Zarif, bugün devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, İran’ın Avrupalı ​​ortaklarının Tahran'ı ABD yaptırımlarından korumak için harekete geçmediği sürece nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerini daha da azaltacağını söyledi. 

İran'ın nükleer anlaşma konusundaki taahhütlerini aşama aşama azaltacağını ve Avrupalıların ABD yaptırımlarından Tahran'ı korumak için adım atmaması halinde herkesin bu durumdan zarar göreceğini ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, 2015'te İran'la imzalanan nükleer anlaşmadan geçtiğimiz yıl çekilme kararı alırken, İran'la yeni bir anlaşma için görüşmelere hazır olduğunu söyledi. 
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder