Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

ABD'den Çin'e yüzde 10 ek vergi

Okunma: 164
DÜNYA 2 Ağustos 2019 09:34
Videoyu Aç ABD'den Çin'e yüzde 10 ek vergi

ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü yaptığı açıklamada, 300 milyar dolar değerindeki Çin ürününlerine 1 Eylül tarihinden itibaren yüzde 10 ek vergi uygulama kararı aldı.

KahveKitap
Trump, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticari görüşmelerin devam ettiği bir dönemde Pekin'i daha fazla ABD tarım ürünü almak için verdiği sözleri yerine getirmemekle suçladı. Trump'ın açıklamalarının ardından ise petrol fiyatlarında artış gözlemlendi.

ABD Başkanı Trump sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Çin ile ABD arasındaki ekonomik gerginliğin hafifletilmesine yönelik müzakerelerin devam ettiği ortamda, 1 Eylül'den itibaren Çin'den ithalatı edilen ürünler için yüzde 10'luk ek vergi uygulayacağını açıkladı. ABD Başkanı paylaşımında, “Ticaret görüşmeleri devam ediyor. 1 Eylül'de, Çin'den ülkemize gelen 300 milyar dolar'lık ürün ve mallara yüzde 10'luk küçük bir ek vergi koyulacak” mesajını verdi. 

ABD'li temsilcilerin Çin ile olası bir ticaret anlaşması üzerine gerçekleştirdikleri müzakerelerden henüz döndüklerini belirten Trump, “Biz 3 ay önce Çin ile bir anlaşma yapacağımızı düşünmüştük, ama üzücü bir şekilde, Çin anlaşmayı imzalamadan önce bir kez daha düşünme kararı aldı” ifadelerini kullandı.

Trump, paylaşımda ayrıca, “Bu, zaten yüzde 25'lik vergi alınan 250 milyar dolarlık ürünü içermez” hatırlatmasını da yaptı.  
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder