Video Foto Galeri Yazarlar
18.7.2019 - Perşembe

ABD'den Münbiç-Fırat Kalkanı cephe hattına takviye

Okunma: 1103
SURİYE 1 Nisan 2018 13:38
Videoyu Aç ABD'den Münbiç-Fırat Kalkanı cephe hattına takviye

Türkiye'nin Münbiç'e yönelik operasyon işaretlerinin artmasının ardından, ABD güçleri bölgeye askeri takviyeler yaptı.

KahveKitap

ABD, Türkiye'nin terörden temizlemek istediği Suriye'nin Münbiç ilçesine olası bir operasyona karşı tedbirlerini artırıyor. ABD ordusu, bölgedeki güçlerini takviye etti.

ABD güçleri Fırat Nehri'nin batısındaki Münbiç ilçesine askeri takviyeler yaptı.

ABD, YPG/PKK işgalindeki Münbiç ilçesinin batı kısmında yer alan, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinin cephe hattına 300 asker ile çok sayıda zırhlı araç ve iş makinesi sevk etti.

ABD güçleri, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi ile YPG/PKK arasında cephe hattını oluşturan Sacu Çayi ile ilçenin batısındaki Zub'ul Beyn köyü taraflarında konuşlandı.

Bölgeye konuşlanan ABD askerileri Münbiç ilçesine, ABD'nin Münbiç'in doğusundaki Sırrın bölgesinde bulunan Sebet üssünden geldi.

Halihazırda ABD'nin, muhaliflerin kontrolündeki Fırat Kalkanı bölgesiyle sınır hattında Tuhar, Hilvanci ve Dadat olmak üzere 3 gözlem noktası bulunuyor.

DEVRİYELER ARTIRILDI

Takviye unsurları, Sacu Çayi boyunda haftalık devriyeleri günlük yapmaya başladı.

ABD güçleri, eş zamanlı olarak Türkiye'nin Ceylanpınar sınır kapısı karşısındaki Rasul Ayn bölgesinde son 3 gündür devriyeler yapıyor.

Halep iline bağlı Münbiç ilçesi Ağustos 2016'dan bu yana ABD'nin desteğiyle terör örgütü YPG/PKK'nın işgalinde bulunuyor.

DEAŞ'a karşı mücadele bahanesiyle YPG/PKK'ya desteğini sürdüren ABD, ilçe merkezinin DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından YPG/PKK'lı teröristlerin ilçeden çekilerek kent merkezinin idaresinin bölge halkına vereceğini vadetmişti.

Kaynak : Dünya Bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder