Video Foto Galeri Yazarlar
19.10.2017 - Perşembe

ABD'den PYD'ye yeni destek açıklaması

Okunma: 3178
SURİYE 7 Eylül 2016 08:58
Videoyu Aç ABD'den PYD'ye yeni destek açıklaması

Toner, McGurk'un PYD'nin başını çektiği SDG ile görüştüğünü ve desteğini ilettiğini açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD'nin öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adlı grubun liderleriyle görüştüğünü bildirdi.

Mark Toner, günlük basın toplantısında, McGurk'ün Suriye'deki görüşmelerine ilişkin haberler hakkındaki sorularını cevapladı.

McGurk'ün Almanya ve Türkiye'de de temaslarda bulunduğunu belirten Toner, özel temsilcinin Suriye'de SDG içindeki farklı grupların liderleriyle görüştüğünü, Münbiç'in IŞİD'den alınmasına yönelik memnuniyeti dile getirdiğini belirtti.

Toner, "Brett McGurk ayrıca IŞİD'e karşı mücadelede SDG'ye yönelik ABD desteğini teyit etti. Aynı zamanda SDG tarafından verilen taahhütlere uyulmasının önemini vurguladı. Tüm bu görüşmelerinde çatışmaların önlenmesi ve çabaların birleştirilmesini teşvik etti" dedi.

Mark Toner, SDG içindeki Kürt unsurların Fırat'ın doğusuna dönme sözünü yerine getirdiklerini yineleyerek, IŞİD'den alınan Münbiç'in bölgenin yerlileri tarafından kontrol edilmesi gerektiğini kaydetti.

Toner, "Mümkün olan en kısa sürede yerel makamların ve yerel hükümetin IŞİD'den alınan şehir ve kasabalarda kontrolü yeniden tesis etmesini istiyoruz. 


Kaynak : dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |