Video Foto Galeri Yazarlar
20.3.2019 - Çarşamba

ABD’den Rusya’ya Yeni Yaptırımlar

Okunma: 893
DÜNYA 22 Ağustos 2018 11:54
Videoyu Aç ABD’den Rusya’ya Yeni Yaptırımlar

ABD Hazine Bakanlığı, iki Rus vatandaşı, biri Rus ve diğeri Slovakyalı iki şirketi “ABD’yi hedef alan siber faaliyetlerinde Moskova’ya yardım ettikleri” gerekçesiyle yaptırım listesine aldı.

BD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın siber saldırılarının ABD için tehdit oluşturduğuna işaret edildi.AA’da yer alan habere göre açıklamada, Moskova’ya siber aktivitelerinde yardım ettikleri gerekçesiyle Saint Petersburg merkezli Vela-Marine Ltd ve Slovakya merkezli Lacno S.R.O. adlı iki firmanın yanı sıra iki Rus vatandaşının da yaptırım listesine eklendiği belirtildi.

Söz konusu kurum ve kişiler, haziran ayında ABD yönetiminin kara listeye aldığı Divetechnoservices adlı Rus firmasına yardım etmekle suçlanıyor.

Kuzey Kore’ye Petrol

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, Birleşmiş Milletler’in (BM) Kuzey Kore’ye uyguladığı yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle iki Rus gemi taşımacılığı şirketine ve altı gemiye de yaptırım kararı aldı.Söz konusu firma ve gemiler, gemiden gemiye aktarma yaparak Kuzey Kore’ye petrol satılmasına yardımcı olmakla itham ediliyor.

ABD yönetimi, Kasım 2016’daki başkanlık seçimlerine siber saldırıyla müdahale etmek istediği iddiasıyla Rusya’ya birçok yaptırım kararı alırken, Moskova yönetimi söz konusu iddiaları reddediyor.

 

Kaynak : haksöz

Haber var islah eder, haber var ifsad eder