Video Foto Galeri Yazarlar
23.2.2020 - Pazar

ABD'den Sonra İran'da Lübnan'a Silah Gönderiyor

GÜNDEM 19 Ekim 2014 22:03
Videoyu Aç ABD'den Sonra İran'da Lübnan'a Silah Gönderiyor

İran'dan Lübnan'a yapılacak "askeri yardım" görüşmelerine başlandığı bildirildi.

Lübnan Savunma Bakan Yardımcısı Semir Mukbil ile İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, bölgedeki gelişmeler ve Lübnan'a yapılacak askeri yardımı ele aldıkları bir toplantı yaptı.

Her iki ülkenin savunma bakanlığı uzmanlarının da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Dehkan, bölgede hassas bir dönemden geçildiğini, bu olağanüstü günlerde Lübnan Savunma Bakan Yardımcısı Mukbil'in ülkelerine yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Lübnan'ın stratejik öneminden dolayı İran'ın kırmızı çizgilerinden biri olduğunu belirten Dehkan, "İran, Lübnan'ın güvenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü savunmaya devam edecektir" diye konuştu.

Dehkan, "Bölgedeki terörist gruplar ve siyonist İsrail'e karşı direniş hattının en önünde yer alan Lübnan'ın ordusu desteklenmelidir" ifadelerini kullandı.

Lübnan Savunma Bakan Yardımcısı Mukbil de İran'ın ülkesine yaptığı yardımlardan övgüyle söz etti.

Mukbil, "Olağanüstü bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde, İran'ın ülkemize yardımlarını önemsiyoruz" dedi.

İki ülkenin, her alanda, özellikle savunma alanındaki işbirliklerini geliştirmede kararlı olduklarını dile getiren Mukbil, "Eğer Lübnan ordusu, ihtiyacı olan modern askeri teçhizat ve silahlarla donatılacak olursa, ülkenin huzur ve güven ortamını bozmak isteyen teröristlere karşı daha kararlı davranacaktır" ifadesini kullandı.

Geçen ay, Lübnan'a giden İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, İran'ın Lübnan'a yakın gelecekte askeri teçhizat ve silah yardımı yapacağını duyurmuştu.

Geçen ay ABD'nin Beyrut Büyükelçisi David Hale, Beyrut Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Lübnan'ın güvenliğini tehdit eden aşırı gruplarla sınırların emniyeti için Lübnan ordusunun talep ettiği mühimmatın teslimini yaptık"larını açıklamıştı.


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM