Video Foto Galeri Yazarlar
21.5.2019 - Salı

ABD’den Suriye-Ürdün-Irak Sınırında Askeri Tatbikat

Okunma: 732
SURİYE 16 Eylül 2018 20:06
Videoyu Aç ABD’den Suriye-Ürdün-Irak Sınırında Askeri Tatbikat

ABD ordusu, yaklaşık bir hafta önce, Humus kentinin doğusunda, Suriye-Ürdün-Irak sınırında yer alan El Tanf Askeri Üssü yakınlarında askeri bir tatbikat gerçekleştirdi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD ordusu, yaklaşık bir hafta önce, Humus kentinin doğusunda, Suriye-Ürdün-Irak sınırında yer alan El Tanf Askeri Üssü yakınlarında askeri bir tatbikat gerçekleştirdi.

Suriye rejim kuvvetleri ile Uluslararası Koalisyon tarafından desteklenen muhalif güçler arasında yaşanacak herhangi bir gerginliğin önlenmesi nedeniyle uyarı amaçlı yapıldığı düşünülen askeri tatbikat 7 Eylül tarihinde gerçekleştirildi.

FGM-148 tipi tanklar kullanıldı

CENTCOM tarafından yapılan açıklamada, Deniz Piyade Kolordusu tarafından tatbikat yapıldığı bilgisi verilirken, paylaşılan fotoğraflarda FGM-148 tipi tankların kullanıldığı ve bazı askerlerin ise paraşütle iniş yaptığı görüldü

CENTCOM Donanma Komutanlığı Sözcüsü Binbaşı Bill Urban geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “Kuvvetlerimizin hızla konuşlanarak, hava ve kara kuvvetlerinin desteğiyle hedefe saldırma gücüne sahip olduğu görülecek” ifadelerini kullanmıştı.

Saldırı ihtimali değerlendiriliyor

ABD, söz konusu tatbikatlar ile herhangi bir saldırıya karşı askerlerin hazır olmasını hedefliyor.

Suriye toprakları içinde, ABD’nin El Tanf Askeri Üssü’nün çevresinde 55 kilometrelik bir ‘çatışmasızlık bölgesi’ oluşturması sonucu ‘55. Bölge’ olarak adlandırılan bu alanda konuşlanan ABD askerleri, muhalefetin önde gelen gruplarından Şehid Ahmed Abdu Kuvvetleri ve Devrimci Komandolar Ordusu gibi grupları destekliyor.

Rusya, Suriye topraklarındaki ABD üssünün varlığını yasadışı olarak nitelendirerek bölgeden ayrılmasını talep ederken, ABD’nin Rusya’ya cevabı üssü güçlendirmek ve süresiz olarak orada kalma niyetini açıklamak oldu.

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder