Video Foto Galeri Yazarlar
23.7.2019 - Salı

ABD’den Türkiye’ye S-400 uyarısı

Okunma: 673
DÜNYA 10 Şubat 2019 19:57
Videoyu Aç ABD’den Türkiye’ye S-400 uyarısı

ABD’li üst düzey bir yetkili, Ankara ile Washington arasındaki Patriot füzesi anlaşmasıyla ilgili mevcut görüşmelerin, ABD ve NATO’nun itiraz ettiği ‘S-400’ Rus füze sisteminin teslim alınması üzerine derhal duracağını söyledi.

KahveKitap
Medyada yer alan haberlere göre ABD’li yetkili, Türkiye’nin S-400 sistemlerini satın almasının ABD yapımı F-35 jetlerinin teslim edilmesini de etkileyebileceğini belirtti.

Öte yandan son birkaç gündür Washington’daki Türk ve Amerikan delegasyonları arasındaki görüşmeler, Ortak Çalışma Grubu çerçevesinde ‘verimli ve yapıcı’ olarak değerlendirdi.

ABD heyeti, geçtiğimiz Ocak ayı ortalarında ABD yapımı savunma sistemi Patriot’ların 3,5 milyar dolar karşılığında Türkiye’ye satışı konusunda Ankara’da görüşmelerde bulunmuştu.

Teknik uzmanların da bulunduğu heyet, Türkiye’nin Rus yapımı S- 400 hava savunma sistemi satın almasını ve ABD tarafından Ankara'ya gönderilecek olan F-35 avcı uçaklarının havacılık güvenliği ile ilgili olarak bunları üretmek için ortak bir uluslararası projenin parçası olarak gönderilmesi konuları ele alındı.

Ziyaret, Türkiye'nin 2017 sonunda yaklaşık 2,5 milyar dolar değerindeki S-400 hava savunma sistemleri anlaşmasından vazgeçilmemesi şartıyla gelecekte Patriot füzelerinin de satın alınabileceği ilanının ardından gelmişti.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder