Video Foto Galeri Yazarlar
22.5.2019 - Çarşamba

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Türklerin, Kürtleri kıyıma uğratmaması için çalışıyoruz

Okunma: 714
SURİYE 4 Ocak 2019 10:03
Videoyu Aç ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Türklerin, Kürtleri kıyıma uğratmaması için çalışıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Newsmax haber sitesine verdiği demeçte, "ABD, Türklerin Suriye'de Kürtleri kıyıma uğratmamasını güvence altına almaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Sputnik’in AFP'den aktardığı habere göre Pompeo, ABD'nin Suriye'den çekilmesinin ardından “Kürtleri kıyıma uğratmaması için” Türkiye ile görüştüklerini açıkladı.

Habere göre Pompeo, şu ifadeleri kullandı:

"Başkan (Donald Trump) sadece çekilmeyi değil, diğer tüm elementleri ortaya koydu: Türklerin Kürtleri kıyıma uğratmamasının güvence altına alınmasının önemi, Suriye'deki dini azınlıkların korunması. Tüm bunlar Amerikan misyonunun hala önemli birer parçası."

Gazeteci Cansu Çamlıbel ise Twitter adresinden yaptığı paylaşımda, Pompeo'nun "boğazlanma" kelimesini kullandığını aktardı.

Çamlıbel, paylaşımında, "‘Kürtlerin Türkiye tarafından boğazlanmasını istemiyoruz’ ifadesini Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’dan sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da kullandı...hem de bunun Başkan Trump’ın çekilme stratejisinin önemli bir unsuru olduğunu belirterek" diye yazdı. 


Haber var islah eder, haber var ifsad eder