Video Foto Galeri Yazarlar
21.3.2018 - Çarşamba

ABD Hava Kuvvetleri Somalili Çiftçileri Vurdu

Okunma: 1465
İSLAM DÜNYASI 28 Ağustos 2017 12:40
Videoyu Aç ABD Hava Kuvvetleri Somalili Çiftçileri Vurdu

Amerika Birleşik Devletleri ABD Hava Kuvvetleri, Somali’nin güneyinde düzenlediği saldırıda sivil hedefleri vurdu. Bombardımanda 10 Somalili çiftçi hayatını kaybetti.

ABD Güçleri, Somali Hükumet Birlikleriyle birlikte başkent Mogadişu’nun 50 kilometre güneybatısında yer alan Bariri kasabasına saldırı düzenledi. Aralarında biri yaşlı üçü de çocuk olan 10 sivil vatandaş hayatını kaybetti.

Yerel ve uluslararası medya kuruluşları saldırıda hayatını kaybeden sivillerin ailelerinden ‘saldırının soğuk kanlılıkla ve gaddar bir biçimde işlendiği’ yönündeki açıklamalarını aktardı.

Aileler saldırıdan ve sonuçlarından Amerikalı güçleri sorumlu tutarken çiftçilerin neden öldürüldüğüne dair resmi açıklama yapılmadıkça cesetlerin gömülmeyerek morgda tutulmaya devam edileceğini duyurdu.

Alman haber ajansı, aşağı Şebelle bölgesinin vali yardımcısı Ali Nur Muhammed’in ‘saldırının bölgede yer alan Bariri kasabası kırsallarındaki bir çiftliği hedef aldığı’ yönündeki açıklamasını alıntıladı.

Vali Yardımcısı Muhammed ayrıca ‘Amerikan bizden habersiz düzenlediği ve 10 çiftçinin öldürüldüğü bu saldırıyı halen anlamış değiliz’ dedi.

Maktul ve yaralıların bulunduğu hastanede basın açıklaması yapan Ali Nur Muhammed, ‘öldürülen çiftçilerin, kasabadaki insanlarla sürdürdüğü iyi ilişkileriyle tanındığını’ belirtti.

Daha sonra açıklama yapan Somali Medya Bakanı, ‘Somali Milli Ordusu ve uluslararası ortaklarımızın birlikte düzenlediği güvenlik operasyonunda Bariri’de El Şebab Hareketine mensup 8 kişi öldürülmüştür’ şeklinde konuştu.

Medya Bakanı ekledi: “Öldürülenlerden hiçbiri sivil değildi.”

Halkın tepkilerini yatıştırmak için son bir açıklama daha yapan Medya Bakanı ‘bölgede iki operasyon düzenlendiğini, ilkinde 8 El Şebab unsurunun öldürüldüğünü, ikinci saldırıda ise sivil kayıplar bulunduğunu’ ifade etti.

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder