Video Foto Galeri Yazarlar
27.2.2020 - Perşembe

ABD istihbaratı PYD'den alıyor

GÜNDEM 20 Ekim 2014 01:08
Videoyu Aç ABD istihbaratı PYD'den alıyor

ABD Dışişleri Sözcüsü Marie Harf, Kobani saldırıları sırasında PYD ile istihbarat paylaşımı yaptıklarını doğruladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, başkent Washington'da düzenlenen günlük basın toplantısında, PYD sözcüsünün, Kobani'de koalisyonla istihbarat paylaşımları yaptıkları ve hava saldırılarını koordine ettiklerine dair sözleri ile ilgili soruya şu cevabı verdi:

"Birçok kişiden istihbarat alıyoruz. Bilgiler alabileceğimiz her yere bakıyoruz. Dolayısıyla evet, bazı istihbarat ve bilgi paylaşımları bulunuyor. Bu her alanda tekrarlayacağınız bir şey değil tabii ki ama bu doğru."

Harf, PYD sözcüsünün, geçen hafta sonu Paris'te ABD ile PYD arasında yapılan ilk görüşme olmadığını ancak ilk kez açıklanan görüşme açıklamasına yönelik sorularına cevap vermedi.

Marie Harf, ABD'nin Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimi'nin yaptığı gibi, Suriye'de de PYD'ye de silah sağlayıp sağlamayacağına ilişkin soruya da, "Bu konuyu düşündüğümüz ya da göz ardı ettiğimiz gibi bir söyleme girmeyeceğim ama bu hali hazırda yapmakta olduğumuz bir şey değil" yanıtını verdi.

PYD ile ABD'li yetkililer arasında yapılan görüşmenin geçtiğimiz hafta sonu Paris'te yapıldığı söylemlerini yalanlamayan Marie Harf, PYD ile IŞİD'e karşı koordinasyon içinde olmadıklarını, yalnızca direk görüşme başlattıkların belirtti.

Harf, Suriye'de Beşar Esad rejimine muhalif olan ve Kobani bölgesinde özerklik ilan eden PYD'ye güvenip- güvenmediklerine yönelik soruyu da "Bu konu güvenmek ya da güvenmemekle ilgili bir durum değil. Bu, IŞİD'i yenilgiye uğratmak isteyen başka kimlerle çalışabileceğimizi görmekle ilgili. Elbette, bir dizi aktörle görüşüyoruz. Ama bir kere görüşme yapmak, koordinasyonda olduğumuz anlamına gelmiyor" diye konuştu.

PYD'YE GİZLİ SİNYAL SİSTEMİ DE VERMİŞTİ

ABD'nin PYD'den aldığı konum verileri sayesinde Kobani'deki IŞİD hedeflerine yürüttüğü hava saldırıları, son günlerde artmaya başlamış, bu konum verilerinin ise PYD gruplarına verilen ve koordinasyonların ABD'ye bildirilmesini sağlayan gizli sistem aracılığı ile olduğu ortaya çıkmıştı.

Dünkü New York Times'ta yer alan haberle birlikte de, ABD ilk kez YPG'lilere askeri teknik destek verdiğini de açıklamış oldu. Son günlerde Kobani'deki IŞİD hedeflerine yönelik saldırılarını önemli ölçüde artırmasında bu gizli sistemin de etkisli olduğu belirtiliyor. Pazartesi gününden bu yana Kobani'ye 37 hava saldırı düzenlenmişti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM