Video Foto Galeri Yazarlar
21.5.2019 - Salı

ABD Katliam Ordusu Blackwater, Talibana Karşı

Okunma: 3667
AFGANİSTAN 20 Ağustos 2018 02:12
Videoyu Aç ABD Katliam Ordusu Blackwater, Talibana Karşı

17 yıl önce Afganistan'ı işgal eden ABD yönetimi, Taliban'a karşı mücadelede başarısız olan ordusundan vazgeçmeyi planlıyor. ABD'li yetkililer, NATO desteği almasına rağmen Afganistan'da başarı elde edemeyen orduya karşı, Trump'ın 'Blackwater'i devreye sokmayı planladığını iddia etti.

Trump yönetimi, 17 yıl önce işgal ettiği Afganistan'dan çıkış yollarını arıyor. ABD ordusu ve milyar dolarlarca harcama yapılarak eğitilen Afgan güvenlik güçlerinin Taliban karşısında başarısız olmasından sonra Trump'ın Blackwater'i devreye sokacağı öne sürüldü.Blackwater'ın kurucusu Erik Prince'in Afganistan'daki 'savaşı özelleştirme' planına Trump'ın destek vereceği iddia ediliyor.

Trump'a rapor hazırlayacaklar

ABD medyasında yer alan habere göre, Prince'in önerisi kabul edilirse Afganistan savaşında ABD askeri birliklerinin yerini doğrudan Trump'a rapor verecek ABD elçisi için çalışacak özel paralı askerler alacak.Trump'ın ulusal güvenlik ekibinin, askeri yetkililerin ve kongre üyelerinin bu öneriyle ilgili endişeli oldukları ifade edildi.


Binlerce paralı askeri bünyesinde barındıran Blackwater, Irak'ta sayısız sivil katliamına imza atmıştı.

Afganistan'dan tamamen çekilebilir

Danışmanlarının, Trump'ın Afganistan'daki savaşla ilgili sabırsız davranarak Prince'in planı gibi önerileri ciddi şekilde düşünmesinden ya da Afganistan'dan tamamıyla çekilmesinden kaygı duydukları belirtildi.Prince, önerisiyle ilgili Trump ile doğrudan konuşmadığını fakat dikkatleri çekmek için gelecek günlerde medya kampanyası başlatmayı planladığını dile getirdi.

ABD'li üst düzey bir yetkili ise Trump'ın, Afganistan'a ABD birlikleri yerine özel paralı askerlerin getirilmesiyle, ABD yönetimi kaynaklarının kullanımının azalacağını ve ABD'nin tasarruf edeceğini öne sürdüğü Prince'in kendi çektiği videonun ardında özelleştirmeye tekrar ilgi gösterdiğini söyledi.Prince, planıyla ilgili yakın zamanda Ulusal Güvenlik Konseyi'nden bazı yetkililerle görüşmeyi istediğini kaydetti.

Öte yandan, Ulusal Güvenlik Konseyi'nden bir sözcü, Erik Prince'in önerisi üzerinde düşünülmediğini ifade etti.Sözcü, Trump'ın diğer birçok ABD'li gibi Afganistan'da daha fazla gelişme görmek istediğini, Afganistan'dan çekilmenin teröristler için güvenli bölgelerin yeniden ortaya çıkmasına yol açacağının, Amerikan ulusal güvenliğini ve pek çok hayatı tehlikeye atacağının farkında olduğunu dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığından bir yetkili de Prince'in önerisinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.ABD'nin Afganistan'da yaklaşık 15 bin askeri bulunuyor.
Kaynak : yenişafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder