Video Foto Galeri Yazarlar
19.1.2018 - Cuma

ABD'li komutandan Rojava'ya gizli ziyaret

Okunma: 1975
GÜNDEM 22 Mayıs 2016 11:51
Videoyu Aç ABD'li komutandan Rojava'ya gizli ziyaret

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, Suriye'nin kuzeyindeki Rojova bölgesinde Arap ve Kürt grupların temsilcileriyle 11 saatlik gizli bir görüşme gerçekleştirdi.

Hürriyet'in haberine göre; Amerikan AP ajansı, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel'in, Rojava bölgesi olarak adlandırılan Suriye'nin kuzeyine dün 11 saat süren gizli bir ziyaret gerçekleştirdiğini duyurdu.


ARAP VE KÜRT GRUPLARLA GÖRÜŞTÜ

General ziyaretinde buradaki ABD özel kuvvetleriyle ve Suriye Demokratik Güçleri içerisindeki Arap ve Kürt grupların üst düzey temsilcileriyle işbirliğini görüştü.

"BURADAN GÜVENLE AYRILDIM"

CNN kanalı, General'in birçok yeri ziyaret ettiğini ancak bu bölgelerin isimlerini açıklayamayacaklarını duyurdu. Votel, ziyarette kendisine eşlik eden gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin IŞİD'le mücadele kapsamında yerel unsurları güçlendirerek doğru bir yaklaşım sergilediği yönündeki inancının geziyle pekiştiğini söyleyerek "Buradaki güçlerin yeteneklerine dair artan bir güvenle ayrıldım. Modelin işlediğine ve iyi çalıştığına inanıyorum" dedi.

General Joseph Votel'in ziyareti, 2014 yılında ABD'nin IŞİD karşıtı koalisyon kurduğundan beri Suriye'ye yapılan en üst düzey ziyaret oldu. Haftabaşında Kobani'ye gittiği haberleri yalanlanan ABD Başkanı Obama'nın IŞİD ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk ise Twitter'dan yaptığı açıklamada General Votel'in IŞİD'in "başkenti" saydığı Rakka'ya yapılacak operasyonun hazırlığı için Suriye'de olduğunu söyledi.

Haber var islah eder, haber var ifsad eder