Video Foto Galeri Yazarlar
24.9.2017 - Pazar

ABD'li senatör McCain: Afganistan'da kaybediyoruz

Okunma: 1956
AFGANİSTAN 10 Temmuz 2017 13:29
Videoyu Aç ABD'li senatör McCain: Afganistan'da kaybediyoruz

ABD'li Cumhuriyetçi Arizona Senatörü John McCain katıldığı bir televizyon programında ülkesinin dış politikasını değerlendirdi. "Afganistan'da kaybediyoruz, stratejimiz yok" diyen Cumhuriyetçi senatör, Afganistan stratejisi konusunda Beyaz Saray'da 'çok fazla karışıklık' olduğunu öne sürdü.

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı ve Arizona Senatörü McCain pazar günü CBS kanalındaki 'Face the Nation' adlı programda konuştu.

'BİR STRATEJİMİZ YOK'

Sunucu John Dickerson'ın "Yakın zaman önce Afganistan'daydınız. Oradaki izleniminiz neydi?" sorusuna verdiği yanıtta McCain, "Bir stratejimiz yok. Ve kaybediyoruz. Eğer yenemiyorsanız, kaybediyorsunuz demektir. Afgan Ulusal Ordusu da kabul edilemez kayıplar yaşıyor. Bizim yeni bir stratejimiz olacak. Bilirsin, bize gelip ek fon, ek insan ve ek görev soruyorlar" dedi.

McCain "Bunları bir stratejimiz olmadan yapamayız. Bunu General (James) Mattis'e soruyorum. General McMaster'ın ve onun 'Strateji nerede?' sözlerinin hayranıyım. O zaman bir siyasetimiz olabilir. O zaman fonlamaya, askere, tank ve toplara izin verebiliriz" ifadelerini kullandı.

'BEYAZ SARAY'DA AFGANİSTAN KONUSUNDA ÇOK FAZLA KARIŞIKLIK VAR'

"Hepimiz problemin ne olduğunu biliyoruz. Sorun, Beyaz Saray'da" diyen McCain sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Birlikte harekete geçmeliler ve bir strateji açıklamalılar. Bu arada bu, Başkan tarafından yapılmalıydı. ABD halkına 'Orada kazanmamız lazım. 11 Eylül'ü unutmayın. Bunu başarmak için ihtiyaçlarımız şunlar' demesi lazımdı. Maalesef Beyaz Saray'da bu konuda çok karışıklık var. Ama ben dünyadaki en güçlü ve en iyi millet olan ABD'nin bunu yapabileceğine inanıyorum."

ABD, 16 YILDIR AFGANİSTAN'DA

ABD 11 Eylül saldırılarının ardından 2001'de Afganistan'ı işgal etmişti. 

Misyon 28 Aralık 2014'te sonlandı ve NATO 2015'te 'Kararlı Destek' adını verdiği, Afgan güvenlik güçlerini eğitme ve destekleme programını duyurdu.

8400'ten fazla ABD askeri, 5 bin NATO askeri ile birlikte ülkede bulunuyor.

15 Haziran'da ABD medyası Pantagon'un Afganistan'a 4 bin ek asker göndermeyi planladığını duyurmuştu.

Taliban'ın yanı ısıra IŞİD'in de faaliyet gösterdiği ülkede sıklıkla sivil ve askeri hedeflere saldırılar düzenleniyor.

Kaynak : Sputnik

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |