Video Foto Galeri Yazarlar
25.6.2019 - Salı

ABD Libya’daki askeri birliklerini ülke dışına sevk etti

Okunma: 273
AFRİKA 7 Nisan 2019 20:29
Videoyu Aç ABD Libya’daki askeri birliklerini ülke dışına sevk etti

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Libya'nın başkenti Trablus çevresinde General Halife Hafter'e bağlı güçler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi üzerine ülkedeki Amerikan askerlerinin çekildiğini açıkladı.

Libya'nın başkenti Trablus'un etrafında General Halife Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi ile birlikte AFRICOM, güvenlik gerekçesiyle Libya'daki askeri birliklerini geçici olarak ülke dışına sevk ettiğini açıkladı.

AFRICOM resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Libya'daki askeri birliklerin güvenlik gerekçesiyle geçici olarak ülke dışına sevk edildiği duyuruldu.

Açıklamada, "AFRICOM tarafından desteklenen ABD Silahlı Kuvvetleri birlikleri, güvenlik koşullarının kötüleşmesine karşılık olarak, geçici bir süreyle Libya'nın dışına sevk edildi. Yerlerdeki durumu izlemeye ve gelişmelere bağlı olarak ABD'nin askeri varlığını yenileme olasılığını değerlendirmeye devam edeceğiz" ifadelerine yer verildi.

AFRICOM Komutanı Thomas Waldhouser ise, birlikleri ülke dışına sevk etme kararının Libya'daki durumun giderek ‘daha karmaşık ve öngörülemez hal almasından' kaynaklandığını açıkladı.

LİBYA'DAKİ AMERİKAN BİRLİKLERİNİN SEVK EDİLDİĞİNİ GÖRÜNTÜLEYEN VİDEO YAYINLANDI

Öte yandan Libya medyası, Amerikalı askeri personelin geçici olarak sevk edildiğini görüntüleyen bir videoyu yayınladı.

Videoda, ülkenin kıyı bölgesinde hareket halinde olan Amerikan bandıralı gemiler görüntülendi. The Libyan Address Journal'ın iddiasına göre gemiler, Amerikan askerlerini Palm City bölgesinden çıkararak Trablus'un batısındaki Cenzur kentine taşıyor.

Kaynak : sputniknews tr

Haber var islah eder, haber var ifsad eder