Video Foto Galeri Yazarlar
18.2.2020 - Salı

ABD-Meksika sınırda gözaltına alınan 7 yaşındaki göçmen kız hayatını kaybetti

DÜNYA 15 Aralık 2018 10:12
Videoyu Aç ABD-Meksika sınırda gözaltına alınan 7 yaşındaki göçmen kız hayatını kaybetti

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Guatemalalı 7 yaşında bir kız çocuğunun, ABD’li sınır devriyeleri tarafından gözaltına alınarak götürüldüğü merkezde aşırı susuzluk nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü, 6 Aralık’ta babası ile beraber sınırı geçen 7 yaşındaki Guatemalalı bir kız çocuğunun, birkaç gün boyunca su tüketmediği ve yemek yemediğini söyledi.

ABD’nin New Mexico kentinde Lordsburg yakınlarındaki sınır devriyesi tarafından gözaltına alınan kız çocuğunun, 8 saat sonra aşırı susuzluk nedeniyle ateşi 41 dereceye kadar yükseldi ve Teksas’ın el Paso bölgesinde bir hastaneye götürüldüğü bildirildi. Bakanlık, helikopterle hastaneye götürülen kız çocuğunun, 24 saat sonra hastanede kalbinin durduğunu ve hayatını kaybettiğini açıkladı.

Teksas Eyaleti'nden Kongre Üyesi Demokrat Beto O'Rourke, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kız çocuğunun ölümünde dolayı çok üzgün olduğunu ifade ederek, konuya ilişkin tam bir soruşturma açılması gerektiğini dile getirdi.

Washington Post gazetesi, Guatemalılı göçmen çocuğun, New Mexico kentinde Lordsburg yakınlarındaki sınır devriyesine teslim olan ve ardından gözaltına alınan 163 kişilik bir grupla seyahat ettiğini belirtti.

Gazetenin, ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi’ne (CBP) dayandırarak verdiği haberinde, kızın birkaç gün boyunca su tüketmediği ve yemek yemediği aktarılırken, göçmen kızın ‘susuzluk ve şok’ sebebiyle yaşamını kaybettiği bilgisi yer aldı.

CBP’nin gazetede yer alan açıklamasında, kızın hayatını kurtarmak için gerekli tüm adımların atıldığı da eklendi.

Bu hafta başlarında açıklanan yeni rakamlar göre, CBP tarafından gözaltına alınan çekirdek aile sayısı son bir yılda 4 kat arttı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM