Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

ABD’nin Irak işgali ve karşılaştığı direniş (ÖZEL GÖRÜNTÜLER)

Okunma: 58582
ÖZEL HABER 15 Şubat 2018 12:20
Videoyu Aç ABD’nin Irak işgali ve karşılaştığı direniş (ÖZEL GÖRÜNTÜLER)

Irak Savaşı, 20 Mart 2003'te Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık önderliğinde oluşturulmuş Çokuluslu Koalisyon Kuvvetlerinin bir askeri harekâtla Irak'a girmesiyle başlayan ve devam eden savaş. Peki ABD’nin Irak’ı 2003 yılında işgal etmesiyle patlak veren savaş ve sonrasında yaşanan direniş nasıl başladı.

NisaButikAdana

 ISLAH HABER  HABER MERKEZİ

ABD’nin dünya genelinde “63 ülkede 761 askeri üssünün” bulunduğunu biliyor musunuz?

ABD güçleri Irak savaşını Saddam Hüseyin’in elinde kitle imha silahlarının bulunmasını gerekçe göstererek 2003 yılında işgal etmesiyle başladı. Yaşanan savaşta 1 milyondan fazla kişinin hayatını kaybettiği  insanların en ağır işkenceden geçirilip kötü muameleye maruz bırakılarak bölgeden göç edilmesi ile işgal devam ederken yaşanan bu süreçte Saddam Hüseyinin, 2003 Aralık’ı ayında sekiz ay kaçtıktan sonra Tikrit’te yer altındaki bir sığınakta yakalanarak 30 Aralık 2006 tarihinde idam edilmesiyle devam etti.

8 yıl süren işgal süresince hiçbir şekilde kitle imha silahına rastlayamayan ABD bölgede Sünni silahlı güçler ile yaşadığı çatışmalarda aldığı ağır darbeler sonrası hızla güç kaybederken bölgede konuşlu tüm  güçlerini çekerek bölgeleri Şii güçlerini tesmlim etti. Yaşanan kaosla beraber bölgede birçok Irak’lı yaşadığı savaş travması nedeniyle zor günler geçirdi. Bölgede ABD askerleri tarafından sivil Sünnilere ciddi baskı devam ederken Ayetullah el Uzma Seyyid Ali Sistaninin, Irak’ın işgali öncesi Amerika’dan 200 milyon dolar rüşvet alarak Şii savaşçıları ABD’ye karşı herhangi bir müdaheleye karşı uyarması 1 milyondan fazla kişinin katledilmesine bölgede tecavüz ve işkencelerin rahat bir şekilde yaşanmasına neden oldu. Bölgede ABD’ye karşı sadece Sünni silahlı direnişçiler savaş açarken ABD aldığı büyük hezimet sonrası hem başarısız bir devlet hem de işlediği katliam ve tecavüzler nedeniyle tarihin sayfalarına karabir leke olarak adını yazdırdı.

Irak işgali tüm vahşetiyle devam ederken ABD Başkanı Barack Obama 5 Aralık 2011 tarihinde Bağdat’ta bulunan Amerikan Üssü’nden son Amerikan Bayrağı’nın indirmesiyle son buldu.

YAŞANAN İŞGAL SIRASINDA HAFIZALARA KAZINAN BAZI GÖRÜNTÜLERPowell, Irak Savaşı öncesinde BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmadan dolayı çok pişman olduğunu söyledi. Konuşmasında Saddam Hüseyin’in mobil kimyasal silah laboratuvarları bulunduğunu elinde tuttuğu minik şarbon şişesiyle iddia eden Powell, savaşın ardından Irak liderinin kitle imha silahlarına rastlanmaması nedeniyle “derin bir pişmanlık” duyduğunu ifade etti.

İşgal süresince ABD ordusu potansiyel bir suçlu olarak gördüğü Sünnileri işkence merkezlerinde veya ele geçirdiği herhangi bir yerde kötü muamele ile sorgulayarak öldürüyordu.

DİKKAT RAHATSIZ EDİCİ GÖRÜNTÜLER (DETAYLAR İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ)

Maliki Irak'ta ABD İşkencelerini unuttu mu! +18 (Foto)

ABD’NİN KEYFİ TUTUKLAMARI VE  İNSALIK DIŞI İŞKENCE METODLARIABD’NİN IRAK’TA SİLAHLI DİRENİŞ GRUPLARINA DÜZENLEDİĞİ İNSANSIZ HAVA ARAÇLI SALDILARI
HER SİVİLİN POTANSİYEL BİR SUÇLU GİBİ GÖRDÜĞÜ ABD’NİN GAZETECİLERİ DİRENİŞÇİ DİYE BOMBALADIĞI ZAMAN 

IRAK’IN İŞKENCELERİYLE ADINI DUYUDUĞU EBU GUREYB İŞKENCE MERKEZİNDE SİVİLLERE UYGULANAN İŞKENCELER'i NUR BACIMIZIN MEKTUBUNDA ANLATILIYOR

SÜNNİ DİRENİŞÇİLERİN ABD KONVOYUNA DÜZENLEDİĞİ EN BÜYÜK BOMBALI SALDIRISI VE  BENZER BİR SALDIRIDAN BAZILARI

Abd’nin Irak işgalinde askerlerin korkulu rüyası haline gelen Juba lakaplı keskin nişancı Irak işgali sırasında 675 ABD askerini öldürmüş ve düzenlemiş olduğu aldırılar ile dünya tarihine adını yazdırmıştı.CIA destekli paralı askerlerden oluşan Blackwater yeni ismiyle “Xe” olarak bilinen grubunIrak’ta işlediği katliamlar

ABD Askerlerinin bölgede yaşanan savaştan ötürü bozulan ruh sağlığı nedeni ile her 80 dakikada bir Irak savaşına katılmış yaralı ABD’li bir asker ya intihar ediyor ya da intihar teşebbüsünde bulunuyor.

ABD GÜÇLERİNİN BÖLGEDE BULUNAN CAMİLERE KEYFİ SALDIRILARI

ABD'li Asker Jon Turner'ın yıllar sonra Irak'taki sivil katliamları açıklaması ve istifa etmesi. ''Sivilleri Öldürürsek Tebrik Ediliriz''

Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana