Video Foto Galeri Yazarlar
29.2.2020 - Cumartesi

ABD nükleer teknoloji satmak için Suudi Arabistan ile gizli anlaşma yaptı

KÖRFEZ ÜLKELERİ 28 Mart 2019 17:06
Videoyu Aç ABD nükleer teknoloji satmak için Suudi Arabistan ile gizli anlaşma yaptı

Amerikan yönetiminin Suudi Arabistan’a nükleer enerji teknolojisi satmak ve bu alanda yardım sağlamak amacıyla gizli anlaşma yaptığı bildirildi. ABD Enerji Bakanı Rick Perry Amerikan şirketlerinin bu ülkeye nükleer teknoloji satmayı öngören altı gizli anlaşmayı onayladı.

Trump yönetimi en az iki tane nükleer güç santrali kurmayı planlayan Suudi Arabistan ile nükleer güç teknolojisi paylaşmak için sessizce kapsamlı bir anlaşmanın peşinden koşuyor. ABD, Güney Kore ve Rusya gibi ülkeler bu konuda sıkı bir yarışa girdi ve kazananın Suudi Arabistan tarafından bu sene açıklanması bekleniyor.

Reuters haber ajansının gördüğü belgelere göre Bakan Perry’nin verdiği onaylar şirketlere nükleer güç üzerine hazırlık çalışmaları yapmalarına imkan tanıyor ancak santrallere herhangi bir malzeme gönderilmesine izin vermiyor.

ABD Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi (NNSA) bu bilgilerin gizli olduğunu savunarak yorum yapmadı. Eskiden bu tür onaylar halkın erişimine açıktı.

Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman geçtiğimiz sene yaptığı açıklamada İran’ın nükleer silah geliştirmesi durumunda ülkesinin de bunu yapacağını söylemişti.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM