Video Foto Galeri Yazarlar
26.2.2020 - Çarşamba

ABD Sudan’ı törürü destekleyen ülkeler listesinden çıkaracak.

GÜNDEM 25 Eylül 2014 09:40
Videoyu Aç ABD Sudan’ı törürü destekleyen ülkeler listesinden çıkaracak.

Amerika, Sudan’ın terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkarmaya hazırlanıyor. Sudan Enformasyon Bakanı Ahmed Bilal, Afrika Birliği aracılığı ile ABD yönetimi ile yapılan görüşmede Amerikalı önemli yetkililerin Sudan’ı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkaracağı sözü verdiğini ifade etti.

Dün bir açıklama yapan Bakan, Amerikan yönetimine tam olarak güvenmediklerini, ancak yine de Sudan’ın geleceği için gelişmeyi olumlu değerlendirdiği ve ümitli olduğunu dile getirdi.

Afrika Birliği aracılığı ile yapılan görüşmelerde, Amerikan yönetimine Sudan hükümetinin ülkedeki silahlı gruplar ile masaya oturma ve diyalog kurma girişiminde bulunduğu belirtildi.

Afrika Birliği’nin Sudan konusunda BM Güvenlik Konseyi’ne de bir rapor sunduğu, söz konusu raporda Sudan yönetiminin terör ile mücadelede olumlu adımlar attığına yer verildiği belirtildi.

ABD ve Ömer Beşir yönetimi arasında yaşanan krizin ardından Sudan, terörü destekleyen ülkeler listesine alınmıştı. Darfur konusunun gündeme getirildiği ülkede Güney Sudan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından Beşir yönetimine baskılar azaltılmıştı.

Kaynak : Dunyabulteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM