Video Foto Galeri Yazarlar
29.2.2020 - Cumartesi

ABD Suriye'nin kuzey sınırında gözlem noktaları kurdu

SURİYE 12 Aralık 2018 10:45
Videoyu Aç ABD Suriye'nin kuzey sınırında gözlem noktaları kurdu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından Türkiye'nin itirazına rağmen Suriye'nin kuzeyine gözlem noktaları kurulduğu açıklandı.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Rob Manning, "ABD Savunma Bakanı James Mattis yönetiminde ABD, kuzeydoğu Suriye sınır bölgesinde, NATO müttefiki Türkiye'nin güvenlik kaygılarını ele almak için gözlem noktaları kurdu" dedi.

Manning, "Türk güvenlik endişelerini ciddiye alıyoruz ve Türkiye ile Kuzeydoğu Suriye'ye istikrar getirme çabalarımızı koordine etmeye kararlıyız" şeklinde konuştu.

Mattis kasım ayında ABD ordusunun gözlem mevkilerini kurma sürecinde olduğunu açıklamıştı.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey  daha önce yaptığı açıklamada "Gözlem noktalarının amacı, taciz ateşi açılmasından vazgeçirmek. Onlar 'muharebe konuşlanması' değiller. 'Gözlem' noktaları. Kimseyi kimseye ateş açmaktan alıkoymayı amaçlıyor değiller. Bir alanda gözlem yapabiliyorsak, o alanda yüksek ihtimalle daha az ateş açılacağı fikriyle, orada ne olup bittiğini anlamayı amaçlıyorlar" demişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise "Bu tür uygulamaların bölgedeki karmaşık durumu çok daha karmaşık hale getireceğini düşünüyorum" şeklinde konuşmuştu. 

Geçen cuma, Jeffrey ve Akar Suriye hakkında bir toplantı gerçekleştirmişti.

Akar, Türkiye'nin ABD'nin terör örgütü YPG'ye desteğini kesmesini istediklerini tekrarlamıştı.

Kaynak : sputniknews tr
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM