Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Abd Suriye’nin kuzeyinde gözlem noktaları kuruyor

Okunma: 771
SURİYE 22 Kasım 2018 11:21
Videoyu Aç Abd Suriye’nin kuzeyinde gözlem noktaları kuruyor

Amerika Savunma Bakanı Mattis Pentagon muhabirleriyle yaptığı sohbette Türkiye ve Suudi Arabistan konusunda soruları cevapladı.

KahveKitap

Sohbet sırasında Suriye gündeme geldi. Bakan Mattis, Türkiye’nin Suriye ile sınırı olan NATO ülkesi olarak endişelenmek için çok fazla sebebi olduğunu ve Amerika’nın da bu endişeleri görmezden gelmediğini söyledi.

Mattis, Suriye’nin kuzeyinde gözlem noktaları oluşturulduğunu açıkladı, “Bu bir değişiklik. Suriye sınırı boyunca bazı yerlerde gözlem noktaları kuruyoruz. Çünkü bizim faaliyette bulunduğumuz alanda bir gelişme olursa Türkleri arayıp onları uyaran biz olmak istiyoruz” dedi.

Mattis’ın açıklamları voa’da geçen haberde; Bu konuda Türkiye ile yakın çalıştıklarını vurguladı, “Sınırda olanı biteni takip edeceğiz. Bu da Türk ordusuyla irtibatta olacağımız anlamına geliyor. Sınır hattında gece ve gündüz net şekilde belirlenen yerler olacak. Bu şekilde de Türkler nerede olduklarını bilecekler” diye konuştu.

Amerika Savunma Bakanı “Bunun amacı Orta Fırat Vadisi’nde savaşan adamlarımızın geri çekilmemesini ve IŞİD’in coğrafi olarak halifeliğinden geriye kalanı da ezmemizi sağlamak. Düşman daha küçük alanlara doğru çekildikçe, hala ellerinde kalan toprağı bir anlamda güçlendirmiş oluyor. Aylar öncesinden ifade ettiğimiz zorlu savaş şu an orada yaşanıyor” diye konuştu.

Kaynak : iznewsagency

Haber var islah eder, haber var ifsad eder