Video Foto Galeri Yazarlar
21.8.2019 - Çarşamba

ABD uçakları Suriye'de keşif uçuşu yapacak

Okunma: 932
SURİYE 27 Ağustos 2014 11:25
Videoyu Aç  ABD uçakları Suriye'de keşif uçuşu yapacak

Obama'nın IŞİD mevzileri için Suriye üzerinde keşif uçuşları yapılmasına dair yetki verdiği öne sürüldü

KahveKitap

ABD Başkanı Barack Obama'nın, IŞİD mevzileri üzerinde istihbarat edinmek amacıyla Suriye üzerinde keşif uçuşları düzenlenmesi için yetki verdiği öne sürüldü.

New York Times gazetesinde Savunma Bakanlığı'ndan ismi açıklanmayan yetkililere dayandırılan bir haberde, Pentagon'un Suriye üzerinde insansız hava araçlarını da içeren keşif uçuşları düzenlemeye hazırlandığı belirtildi. Gazeteye göre, Amerikan yönetimi yetkilileri, ABD'nin planlanan uçuşlarla ilgili Esad rejimine bilgi verme niyetinde olmadığını söyledi.

CNN televizyonu da ismini açıklamadığı bir Amerikalı yetkiliye dayanarak, keşif uçuşlarının her an başlayabileceğini kaydetti. Habere göre, yetkililer, Amerikan ordusu ve istihbarat görevlilerinin IŞİD'in Suriye'deki yönetim kadrosu ve militanlarının yerleriyle ilgili istihbarat topladığını ifade etti. 

AP ajansı da bir yetkiliye dayanarak, yönetimin Suriye'den güvenilir istihbarata ihtiyaç duyduğunu ve keşif uçuşlarının bu yolda önemli bir araç olarak görüldüğünü bildirdi. Beyaz Saray, Obama'nın Suriye içerisinde askeri bir eyleme geçilmesine şu ana kadar onay vermediğini belirtse de Obama'nın bu adımı atabilmesinden önce IŞİD üzerinde ilave istihbaratın gerekli olacağı yorumları yapılıyor.

Medyada yer alan yorumlarda, Obama'nın Suriye üzerinde keşif uçuşları için yetki vermesinin, bu ülkede IŞİD'e karşı muhtemel hava saldırılarının bir habercisi olabileceği ifade ediliyor.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder