Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

ABD ve Milli Ordu, Taliban’a Karşı Büyük Taarruza Hazırlanıyor

Okunma: 3077
AFGANİSTAN 23 Ocak 2018 18:18
Videoyu Aç ABD ve Milli Ordu, Taliban’a Karşı Büyük Taarruza Hazırlanıyor

ABD’nin Afganistan’da yürüttüğü Kararlılık Destek Misyonu tarafından basına yapılan açıklamada Afgan Milli Ordusunun İslam Emirliği Taliban Hareketine karşı büyük bir taarruza hazırlandığı bildirildi.

NisaButikAdana

Amerika Birleşik Devletleri ABD’nin Afganistan’da yürüttüğü Kararlılık Destek Misyonu tarafından basına yapılan açıklamada Afgan Milli Ordusunun İslam Emirliği Taliban Hareketine karşı büyük bir taarruza hazırlandığı bildirildi.

NATO bünyesinde gösterilen faaliyetler çerçevesinde kış aylarının Taliban’ın gelir kaynaklarının akamete uğratılması için değerlendirileceği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca mevcut sürecin Taliban'ın her yıl düzenlediği olağan bahar operasyonlarına karşı hava gücünün iyileştirilmesi için kullanılacağı vurgulandı.

CIA’e yakınlığı ile bilinen bir haber-analiz sitesi ABD’nin 2017 yılını Taliban’a karşı bir başarı olarak değerlendirmesini eleştirerek Afgan Milli Ordusunun Talibanla savaşacak güçte olmadığını belirtti.

Kararlılık Destek Misyonu açıklamasında Taliban’ın 2017 yılında hiçbir yeni vilayet başkentini ele geçiremediğini söyleyen General Nicholson, 2017 yılına ait ‘birkaç başarılı adım’dan da söz etti.

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, her yıl kış dönemlerinde operasyonlarını azaltırken bahar ve yaz aylarında ise yeni bir operasyon dalgası başlatıyor.

Bu yılki operasyonlarına Mansuri Operasyonlar adını veren Taliban, konuya ilişkin açıklamasında ABD öncülüğündeki işgalci güçlere yönelik saldırıların artırılacağını belirtmişti.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana