Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Abdulkadir Yapçan, Çin’e iade edilecek

Okunma: 5663
DOĞU TÜRKİSTAN 22 Kasım 2016 12:59
Videoyu Aç Abdulkadir Yapçan, Çin’e iade edilecek

40 gün Maltepe Cezaevi’nde tutuklu kalan Doğu Türkistanlı Abdulkadir Yapçan'ın Çin'e iadesi gündemde

Türkiye’de 15 yıldır mülteci statüsünde yaşayan Uygur Türklerinin kanaat önderlerinden Abdulkadir Yapçan, Çin’e iade edilecek

Çin hükümetinin kırmızı bülten kararını güncellemesinin ardından gözaltına alınan ve 40 gün Maltepe Cezaevi’nde tutuklu kalan Yapçan, yapılan itiraz sonrası mahkeme kararıyla serbest kaldı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Yapçan’ın serbest kaldığı gün, gözetim kararı çıkardı. Yapcan şimdi Kırklareli’nde, Çin’e iade edilmek üzere bekletiliyor.

Yapçan, Türkiye’de gelmeden önce ülkesinde bulunduğu dönemlerde üç yıl hapis cezası aldı ve bu cezayı çekti. 1996 yılından itibaren ülkesini terk ederek Pakistan üzerinden Orta Asya'ya geçen Yapçan, 12 Eylül 2001’deki İkiz Kule Saldırısı sonrası ise katil Çin tarafından terörist olmakla suçlanınca Türkiye’ye sığındı.

SÜRGÜN HÜKÜMET ÜZÜNTÜLERİNİ AÇIKLADI

Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti, Yapçan’ın iade edilmesi kararının ardından, İstanbul’da özel bir toplantı düzenledi. İade kararının Uygur Türklerinde derin üzüntü ve endişe doğurduğu ifade edilen açıklamada, “Pekin yönetiminin 15 yıl sonra güncelleyerek hazırladığı ‘kırmızı bülten’ ile iadesini talep ettiği Doğu Türkistanlı dini âlim ve kanaat önderlerinden Abdulkadir Yapçan hakkındaki ‘bölücü ve terörist’ suçlaması tamamen iftiradan ibarettir, hakikati yansıtmıyor” ifadeleri kullanıldı.

 

Kaynak : dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |