Video Foto Galeri Yazarlar
27.2.2020 - Perşembe

Abluka altındakilerin tek çaresi 'ölüm yolu'

SURİYE 1 Nisan 2017 18:43
Videoyu Aç Abluka altındakilerin tek çaresi 'ölüm yolu'

Rejiminin yaklaşık 5 yıldan bu yana abluka altında tuttuğu Humus'un kuzeyinde yaşayanlar için gıda ve diğer ihtiyaç malzemelerine ulaşmanın "ölüm yolu"ndan geçtiği belirtiliyor.

Suriye'de Esed rejiminin yaklaşık 5 yıldan bu yana abluka altında tuttuğu Humus'un kuzey kırsalında yaşayanlar için gıda ve diğer ihtiyaç malzemelerine ulaşmanın "ölüm yolu"ndan geçtiği belirtiliyor.

Tehlikelerle dolu 8 kilometrelik yol, Rasten'e bağlı El-Gacer bölgesi ile Humus'un kuzey kırsalındaki El-Hule'yi ve oradan da Humus'taki diğer abluka altındaki kasabaları birbirine bağlıyor.

Halkın "ölüm yolu" olarak adlandırdığı ve otomobil ile motosiklet kullananların tercih ettiği yol, Esed güçlerinin bombardımanına ve kurduğu pusulara maruz kalıyor.

Yolun özellikle kış aylarında çamur deryasına dönmesi ve engebeli hale gelmesine rağmen abluka altındaki halk başka çareleri olmadığı için bu yolu kullanıyor. Humus kırsalındaki köy ve kasabaların birbiriyle olan bağlantı yollarının kopmuş olması da abluka altındaki yaklaşık 300 bin kişiyi bu yolu kullanmaya zorluyor.

Humus'un kuzey kırsalı Esed rejimi tarafından 2012 yılından bu yana abluka altında tutuluyor. Bölge halkı Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı kuruluşlar tarafından yapılan yardımlar ve rejimin nadiren de olsa giriş izni verdiği insani yardım konvoyları sayesinde yaşamını sürdürüyor.

Kaynak : Yeni Akit
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM