Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

Ablukanın Gazze Ekonomisine Aylık Verdiği Zarar 70 Milyon Dolar

Okunma: 1079
FİLİSTİN 11 Ağustos 2019 07:33
Videoyu Aç Ablukanın Gazze Ekonomisine Aylık Verdiği Zarar 70 Milyon Dolar

Gazze'deki Ablukaya Karşı Halk Komitesi'nin başkanı Cemal El-Hudari, ablukanın Gazze'nin sanayi ve ticaret alanıyla ilgili ekonomik faaliyetlerine zararının 70 milyon dolar civarında tahmin edildiğini ifade etti.

KahveKitap
El-Hudari yaptığı basın açıklamasında bu zararın ablukadan, kısıntılardan, maaşların ödenememesinden ve üst üste yüklenen sorunlardan kaynaklandığını dile getirdi.

El-Hudari abluka yüzünden fabrikaların, atölyelerin ve ticari kurumların büyük bir sıkıntı içinde olduğunu, 14 yıldan beri devam eden abluka yüzünden 3500 fabrika, atölye veya ticari iş yerinin kapandığını söyledi.

El-Hudari, Gazze'de her gün bir dükkanın veya iş yerinin kapanmasına şahit olunduğunu hatırlatarak bütün bu iş yerlerinin kapanmasının da büyük bir işsizlik sorununa yol açtığını belirtti.

El-Hudari, Gazze'de yoksulluk oranının %85'i, işsizlik oranının ise %65'i geçtiğini, bir kişinin günlük ortalama gelirinin 2 dolar civarında olduğunu, binlerce diplomalı elemanın Batı Yaka ve Gazze'de işsizlik veya konumuna uygun iş bulamama sıkıntısı yaşadığını dile getirdi.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder