Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2017 - Çarşamba

Açlıktan ölüyoruz

Okunma: 4263
SURİYE 12 Aralık 2016 07:32
Videoyu Aç Açlıktan ölüyoruz

Halep’te 15 kilometrekareye sıkışan 200 binden fazla sivil her geçen dakika biraz daha ölüyor. Kentten gelen bir ses kaydında, “İnsanlar açlıktan ölüyor. Artık aileler yaralılarını taşıyamıyor. Dün bir aile, yaralı çocuklarını evde bırakıp göç etti” cümlesi duyuldu

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin bombalamaya devam ettiği doğu Halep'te 200 binden fazla sivil, katliam korkusu içinde hayatta kalma savaşı veriyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un önceki akşam rejimin, sivillerin tahliyesi amacıyla Halep'teki askeri operasyonlarına ara verdiğini açıklamasına rağmen Halep'te değişen bir şey yok. Bu sözlerden sadece 2 saat sonra Halep'e yine bomba yağdı. Son 24 günde 935 sivilin öldüğü kentte bazı siviller oldukça zayıf olan internet aracılığıyla bölgeden ses kayıtları göndererek dünyaya seslerini duyurmaya çalışıyor. Halepli sivillerden Mustafa Kamti, yaşanan durumu şöyle özetledi:

ŞEHİTLERİMİZ YERLERDE

“Şu an 500 kişi acil tedavi bekliyor ve bir an önce Halep dışına çıkmaları gerekiyor. Şehitlerimiz yerlerde. Halen kaldırılamadı. Sokaklarda yaralıları kaldıracak, kurtaracak kimse yok. İnsanları bu bölgelerden çıkarmak için koordinasyonu hayata geçirmeliler artık. İnsanlar açlıktan ölüyor, çocuklar için süt yok. İnsanların psikolojileri tamamen çökmüş durumda. Hemen acil bir çözüm bekliyoruz, çok acil. İnanın çocukların ve kadınların durumu içler açısı. Tek isteğimiz bu insanların bir an önce uluslararası güvence ile tahliye edilmesi. Buralara rejim gelirse, yapacağı katliamlardan korkuyoruz.”
 

YARALI ÇOCUKLAR EVDE KALDI


Halep sakinlerinden Civat Rıfai ise şunları söylüyor: “Artık aileler yaralılarını taşıyamıyor. Dün bir arkadaşım bir eve girdi ve ev sahibi ailenin yaralı çocuklarını terk edip göç ettiğini gördü. Harabeye dönmüş bir mahallede karşılaştığım yaşlı bir teyze ağlayarak, insanların göç ederken mahalledeki duvarlara isimlerini kazıyıp gittiklerini anlattı...” Muhammed El Ahmed de “Kuşatmadan önce Halep'te 26 fırın vardı. Şu an iki fırın kaldı. Rejim elektrik ve suyu da kesti. Sivil savunma da bombalandığı için enkaz altındakileri kurtaracak kimse yok" diye konuştu.
Kaynak : Yeni Şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |