Video Foto Galeri Yazarlar
18.2.2020 - Salı

Adana'da ikamet eden Suriyeli aile'ye ırkçı yaklaşım ve kötü muamele

SURİYE 10 Kasım 2014 23:14
Videoyu Aç Adana'da ikamet eden Suriyeli aile'ye ırkçı yaklaşım ve kötü muamele

Zalim Esed Rejiminin zulmünden kaçarak Türkiye ye sığınan bir kaç ailenin, beraber yaşadığı mekanda adeta hayatta kalma mücadelesi ve dram yaşanıyor.

sam_0355_small.jpg

Adana da ikamet eden Suriyeli Aile ye ırkçı yaklaşım ve kötü muamele

Adana'nın Çukurova ilçesinde bulunan toros mahallesinde hayır sever bir iş adamının mülkünde ikamet eden Suriyeli sığınmacıların çevre halkı tarafından kötü muamele,piskolojik baskı ve ırkçı yaklaşıma maruz kaldığı iddiası üzerine harekete geçen aktivist Suriyeli aile ile görüştü.
Zalim Esed Rejiminin zulmünden kaçarak Türkiye ye sığınan bir kaç ailenin, beraber yaşadığı mekanda adeta hayatta kalma mücadelesi ve dram yaşanıyor.

sam_0363_small.jpg

Ailelerin büyük ve küçük erkek bireylerinin neredeyse tamamı karton toplayarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor. İkamet ettikleri yerin elektriği ve pencereleri dahi bulunmamakta. Bireyleri arasında 40 günlük bebekler ve küçük çocukların da bulduğu aile kış ayında evden atılmak ile yüz yüze ve başlarını sokabilecek bir ev arayışında.

sam_0360_small.jpg

Aile bireylerinden Salih A. görüşme talebimizi kabul ediyor ve sorularımızı samimi bir şekilde cevaplıyor.

-Salih Bey , Türkiye ye Suriye'nin hangi ilinden kaç kişi ile geldiniz?

- Biz Halepliyiz ve Türkiye'ye Halep'den geldik. Babam ve kardeşlerim ile birlikte toplam 10 kişi geldik. Daha sonra iki ablam ve eniştelerim Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldık.

-Suriye de neler yaşadınız? Neden Türkiye'yi tercih ettiniz?

-Hicret etmemizin sebebi Esed tarafından atılan bir varil bombası ile evimizin tamamen yok edilmesidir. Ben o saldırıda başımdan yaralandım ve haftalarca yoğun bakımda kaldım. Henüz tamamen iyileşmeden, babam, evli ve bekar bütün kardeşlerimi de yanına alarak Türkiye'ye sığındı. Türkiye'ye sığınma sebebimiz Ak Parti hükümetinin ve Türkiye halkının Suriyeli mültecilere zulüm etmemesi ve samimi yaklaşımıdır. Bizler zor günler yaşayan insanlarız ve insanca muamele görmek istiyoruz.

-Peki Türkiye de neler yaşadınız?
-Ailelerimiz ile birlikte Türkiye'ye sığındık hayır sever bir iş adamı bizlere başımızı sokabileceğimiz bir yer tesis etti. Şu an bu yerde ikamet etmekteyiz.

-Neden bir işte çalışmak yerine karton topluyorsunuz?

-Karnımızı doyurmak ve hayatta kalabilmek için karton topluyoruz. Daha önce bir çok iş yerine çalışmak için baş vurduk. Şahsen ben üç yerde çalıştım üçünde de paramı ödemediler.

-Neden paranızı ödemediler?

-İkisi paralarının olmadığını söyledi biri de Ateist olduğu gerekçesi ile paramı ödemeyeceğini söyledi.

-Nasıl?

- Adana Güzelyalı Mahallesinde bir dönercide yaklaşık bir hafta çalıştım. Haftalık günü işletme sahibi Ateist olduğunu ve bana para ödemeyeceğini , din gününe inanıyorsam, o gün hakkımı alabileceğimi söyledi. Suriyeli sığınmacılar bu tip olaylar ile çok sık karşılaşıyor. Bu yüzden bir çoğumuz günlük işlerde çalışmak zorunda kalıyoruz. İyi insanlara denk gelen kardeşlerimizde var lakin bunların sayısı çok az.
Çocuklarımızı Türkçe öğrenebilmeleri için okula yazdırmak istedik. Okul müdürü, bizleri okul kapısından içeri dahi kabul etmedi. Ailelerden biri kaymakamlığa giderek bu durumu şikayet etti. Devreye giren Milli Eğitim Şube Müdürlerinden Abdul Fettah Bey iki çocuğu okula kayıt ettirdi. Ama onlarca çocuğumuz eğitimsiz. Biz sadece bizim gibi zorluk yaşamamaları için Türkçe öğrenebilmelerini istiyoruz

(Çevre esnaf ve sakinlerinden) Volkan Bey'e sorduk....

- Volkan Bey Suriyeli aileleri barındıkları binadan tahliye edilmek istendiği ve Mahalle halkı tarafından kötü muameleye maruz kaldığı söyleniyor. Konu hakkında bilginiz var ise şayet, durumu açıklar mısınız,nelere tanık oldunuz, neler yaşandı?

-Allah kendisinden razı olsun hayır sever iş adamının, Suriyeli ailelerin barına bilmeleri için tesis ettiği bu mekan adananın en lüks semtlerinden birinde bulunuyor. Çevre halkı bu ailelere ön yargılı yaklaştı. Onlar için, bu ailelerin Suriyeli olması  bu mahallede olmamaları için başlı başına yeterli bir sebepti. Hiç bir suçları ve çevreye vermiş oldukları rahatsızlık olmamasına rağmen emniyete , kaymakamlığa ve belediye ye şikayet de bulundular.

-Sizce Bu insanlardan neden rahatsız oluyorlar?

-Vallahi Havalarını mı, sularını mı eksilttiler, bende bir türlü anlayamadım. Geçen bir mahalle sakini aileyi pis oldukları gerekçesi ile belediye ye şikayet etmiş. Bende müsaade isteyip ekipler ile birlikte ailenin evlerine girdim. Karton toplamalarına rağmen inanın evleri tertemizdi.

-Mahallelinin Suriyeli ailelere kötü davranışta bulunduğuna şahit oldunuz mu?

-Öncelikle bu mahallede aklı başında,hayır sever ve iyi insanların da var olduğunu bilmenizi isterim. Sorunuzun cevabına gelecek olursak, Evet böyle davranışlara şahit oldum. Mesela mahalle sakinlerinin çocuklarının Suriyeli çocuklara küfür etmeleri ve kötü davranışlarda bulunmalarına sessiz kalmaları dahi bir zulüm dür. Nedensiz bir şekilde bu ailelere alaycı , kin ve nefret dolu bir şekilde muamele ediyorlar. Bu insanlarda bunun farkında.

Suriyeli ailelerden Salih Bey'e sorduk ;

- Salih bey Mahalle halkı ile aranızda neler yaşandı?

-Vallahi biz bu insanlara hiç bir şey yapmadık. Sabah işe gidiyoruz, akşam geç vakitte eve geliyoruz.Bizden ne istiyorlar?, Neden sürekli bizi şikayet ederek buradan gitmememizi istiyorlar?, anlamış değilim. Bizim kimse ile sorun yaşama gibi bir lüksümüz yok. Tek derdimiz kendimizin ve çocuklarımızın karnını doyurabilmek. Çocuklarımız dahi büyük bir tedirginlik içinde ve bu duruma bir anlam veremiyor. Allah bize yeter, o ne güzel vekildir.

-Bu şikayetler neticesinde neler yaşanıyor?

-Defalarca evimize polis ve memurlar geldi ve buradan çıkmamızı Mahalle halkının bizi burada istemediğini söylediler. Bize rahat edebileceğimiz va başımızı sokabileceğimiz başka bir yer göstermelerini söyledik, bunun kendi işleri olmadığını söylediler. Geçenlerde evimize gelen bir memur evimizin hemen yanındaki okulun bizleri şikayet ettiğini okulda bulunan öğrencilerin bizleri görmekten rahatsız olduğunu anlattı. Bizleri görmekten neden rahatsız oluyorlar?

sam_0366_small.jpg

Ev Sahibi de artık bu şikayetlerden sıkıldı. Evi boşaltmamızı istiyor. Babam yaralı ve hastane de, ne yapacağımızı nereye gideceğimizi bilmiyoruz.

 

sam_0368_small.jpg


Aile büyüklerinden Muhammed A.'ya motosikleti ile park halindeyken araba çarparak ağır yaralamış ve şu an Adana Aşkım Tüfekçi Hastanesinde yatmakta.

-Ömer bey Olay nasıl oldu kısaca anlatabilir misiniz?

-Babam evimiz yakınlarında motosikletle park halindeyken,  Yıldız Öz adında bir bayan şoför aracının el frenini çekmeyi unuttmuş Aracı yaklaşık 230 metre kontrolsüz bir şekilde seyir ederek önce başka bir araca ardından da babama çarpmış. Babam altı metre havalanarak yere düşmüş. Kalça kemiklerinin tamamı kırıldı. Bir kaç ünite kan verildi. Şu an durumu iyi elhamdülillah.

2_small.jpg

 

-Babanıza çarpan aracın şoförü sizin ile ilgilendi mi?

Ben Şoförü veya eşini görmedim. Olayın ardından babaları olduğunu beyan eden bir şahıs geldi ve şikayetçi olmamamızı rica etti. Kendilerini bir daha da görmedik. Babam geçimini motor vasıtası ile sağlıyordu. Şu an kullanılmaz halde. Allah'a hamd olsun babamız başımızda ya bu bize yeter. 

 İslam-Tr / Serdar GÜLŞEN

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM