Video Foto Galeri Yazarlar
29.2.2020 - Cumartesi

Afgan Güvenlik Güçlerinde Kayıplar Artıyor

AFGANİSTAN 19 Eylül 2018 00:26
Videoyu Aç Afgan Güvenlik Güçlerinde Kayıplar Artıyor

Afgan hükümeti, ülkedeki güvenlik zafiyetinin artması ve hükümet güçlerinin birden fazla eyaletten geri çekilmesiyle birlikte Taliban ile birçok eyalette yaşanan çatışmalarda durumun kötüleştiğini duyurdu.

Taliban saldırılarıyla Afgan ordusu yerine mücadele eden Afgan polisi kötü muamele, düşük maaşlar, silahlanma ve eğitim eksikliğinin neden olduğu başarısızlıktan sorumlu tutulmalarından dolayı hayal kırıklığı yaşıyor.

Tüm bu yaşananlar, ülke belirsiz bir geleceğe doğru sürüklenmeden önce Afgan polisinin durumunun yeniden değerlendirilmesi ve yeniden konumlandırılması ihtiyacını artırdı.

Taliban saldırıları sürüyor

Yetkililer, Taliban’ın son 24 saat içinde üç Afgan eyaletine saldırıda bulunduğu duyurdu. Saldırılar neticesinde en az 14 polis ve ordu unsuru öldü. Ayrıca Taliban savaşçılarının Ferah eyaletindeki bir kontrol noktasına düzenledikleri saldırı sonucunda en az 7 Afgan polisi öldürüldü. Taliban, söz konusu saldırılar ile hükümet güçlerinin bölgedeki diğer merkezler üzerindeki kontrolünü sonlandırma yönündeki eylemlerine hız verdi.

Ferah Eyaleti Bölgesel Meclisi Üyelerinden Mahmud Nur Zai tarafından yapılan açıklamada Taliban militanlarının kontrol noktasına ateş açtıkları ve en az iki polis memurunu yaraladıkları belirtildi. Militanların ayrıca silahlar da dahil olmak üzere tüm ekipmanları ele geçirdiğini kaydetti.

Badgis Eyaleti Bölgesel Meclisi Üyelerinden Abdullah Efdeli de Afganistan’ın kuzeybatısındaki Badgis eyaletindeki bir kontrol noktasına yönelik gerçekleştirilen saldırıda 4 polisin ve bir komutanın öldüğünü açıkladı. Ayrıca önceki gün kontrol noktalarına saldıran Taliban militanları ile polis güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 8 polisin yaralandığını kaydetti. Çatışmalar gece yarısından sonra da devam etti.

Yine eyalet il meclisi üyelerinden Said Muhammed Nasir Nizari, ilk belirlemelere göre 7 civarında polisin yaralandığını söyledi. Başkent Kabil’in batısındaki Vardak Vilayeti Meclis Üyesi Abdurrahman Mencel ise çatışmada kaybolan 8 polisin şu an nerede olduğunun hükümet tarafından bilinmediğini aktardı.

Taliban kuvvetlerinin hükümet kuruluşlarına ve güvenlik güçlerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırması, hükümet tarafında oldukça fazla ölüm yaşanmasına yol açtı.

Afganistan’daki son olaylar, başta silahlanma ile düşük ücretlerden muzdarip olan ve Taliban ile ön saflarda saatlerce çatışmaya giren polis güçleri olmak üzere, Afgan güvenlik ve askerlik hizmetlerinin zayıflığını ortaya koydu. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Afgan güvenlik ve askerlik hizmetleri, kontrol noktalarında görevlendirilen polis birimleri için tedarik yollarını kesen Taliban unsurlarına karşı koyamıyor. Afgan polisinin Taliban tarafından bir aydan fazla bir süre önce ele geçirilen Gazne şehrinin savunmasında verdiği kayıp sayısının 90’a ulaştığı belirtiliyor.

Gazne çatışmaları başta halkın düzenli orduya yönelik duyduğu hoşnutsuzluk olmak üzere birçok olumsuz duruma neden oldu.

Taliban savaşçıları, devleti baskı altına almak ve gelecek ay için planlanan milletvekili seçimlerini engellemek için saldırılarını arttırıyor. Taliban güçleri kuzeydeki bölgelere ve şehirlere geniş çaplı bir saldırı başlattı. Geçen ay geçekleşen Gazne çatışmalarından bu yana düzinelerce polis öldü.

Taliban’ın aktif olduğu Kunduz ilinde geçen hafta yaşanan saldırıda 15 polis öldürüldü.

Kendilerine adaletsizlikle muamele edildiğini düşünen polis memurların eleştirilerinin arttığına dikkat çeken Muhammed Zaman, “Ülkemiz için savaşıyoruz. Ancak orduya verilen avantajlardan yararlanamıyoruz. Bu durum güvenlik güçleri arasındaki koordinasyonu engelleyen hayal kırıklığını gözler önüne seriyor” ifadelerini kullandı.

Muhammed Zaman açıklamasının devamında “Birçok kayıp verdik. Birçok polis memuru öldürüldü. Ancak hükümet bu durumla ilgilenmedi. Henüz maaşımızı bile almadık” ifadelerini kullandı.

Afgan polisi, düzenli orduya oranla aldıkları düşük maaşlar ile sayıca az ve eski olan silahlardan muzdarip. Buna rağmen Afgan hükümeti, Taliban militanlarına karşı koymaları için uzun yıllar boyunca polisleri ön saflarda konuşlandırdı. Açık kontrol noktalarını koruyan polisler savaşın ağırlığını taşımaya mecbur kaldı ve ağır kayıplar verdi.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından mart ayında yayınlanan bir raporda Afganistan’da toplam sayısı 313 bin 728’e ulaşan ulusal güvenlik kuvvetinden 129 bin 615’inin polis olduğu kaydedildi.

Geçen yıl kabul edilen plan uyarınca sınır polisi ve sivil polis birimleri Savunma Bakanlığı’na bağlandı. Ancak Pentagon raporuna göre söz konusu birimlerin Savunma Bakanlığı’na devredilmesine rağmen polisin rolünde çok az değişiklik oldu.

Taliban’ın geçen ay kısa süreliğine de olsa Gazne şehrini işgal etmesinin ardından Afgan İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan bir raporda ordunun militanlara çatışmaya girmesinin öncesinde polisin 28 saat boyunca aralıksız çatıştığı kaydedildi.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

“Afgan Ulusal Polisi seri bir şekilde hareket etti. Fakat Taliban ile savaşmak için herhangi bir eğitim almamasından dolayı mağlup oldu. Bazı polis memurlarının korktuğu ve komşu köylere kaçtığı ortaya çıktı.”

Taliban’ın kırsal alanlardaki geniş bölgeleri kontrol etmesi ve farklı şehirlere yönelik güçlü saldırılar başlatarak önümüzdeki ay yapılacak parlamento seçimlerini engellemeye çalışması ile birlikte kötüleşen güvenlik durumu, Afgan hükümetini polisin rolünü yeniden değerlendirmeye zorladı.

Gazne Polis Sözcüsü Ahmed Han konuya dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yaklaşık 50 bin polis, uzak bölgelerdeki binlerce seçim merkezini korumak için eğitim görüyor. Ancak polis saflarında yaşanan kayıpların sayısı zaten uzak bölgelerde çalışmak konusunda tereddütte olan güvenlik güçlerinin moralini bozuyor. Taliban’la savaşmak ordunun görevidir. Fakat biz polis olarak üzerime düşeni yapmak zorundayız. Şu an tam olarak adeta bir ordu gibi hareket ediyor ve onların yapması gerekenleri yapıyoruz. Her taraftan saldırıya uğradığımız zaman Afgan ordusunun neden geciktiğini bilmek istiyoruz. Kendi başımıza savaşmak ve diğer görevleri tamamlamak zorunda bırakılıyoruz.”

Güvenlik durumu, başta ABD ve NATO ülkeleri olmak üzere bağışçı ülkelerle Afganistan arasındaki görüş ayrılıklarını artırdı. Yabancı bağışçılar, uzun bir süredir maaş zamlarını ve yolsuzluk yapan liderlerin görevlerinden alınması gibi bir dizi reform talep ediyor.

ABD’nin bu yıl Afgan Ulusal Polisi’ne 766 milyon dolar tahsis etmesi bekleniyor.

Hükümet, Gazne’de yaşananların ve polis güçlerinin şikayetlerinin ardından polis tarafından kullanılan Kalaşnikof ve Humvee yerine yeni silah ve teçhizat sağlama sözü verdi.

Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM