Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

Afgan Ordusu Taliban'ı Zapt Edemiyor

Okunma: 6518
ÖZEL HABER 9 Eylül 2016 08:40
Videoyu Aç Afgan Ordusu Taliban'ı Zapt Edemiyor

Taliban güneydeki ikinci eyalet merkezine yoğun saldırılar düzenliyor.

ISLAH HABER/ MERYEM İMRA
Taliban Uruzgan eyaletinin başkenti Tarin Kot'un kontrolünü ele geçirmek adına bir saldırı başlattı. Birlikler şehre girdi ve Afgan güçleri ile şiddetli çatışmalar yaşandı. Tarin Kot güneydeki eyalet merkezlerinin ikincisi ve şu anda Taliban kontrolüne geçmek üzere. Helmand çevresindeki Leşker Gah da Taliban'ın hedefinde.

Taliban şehrin dışındaki tüm güvenlik tesisatını ve aynı zamanda şehrin içindeki birkaç hükümet binasını ele geçirdiğini duyurdu.

Taliban resmi sitesinde yaptığı üç ayrı açıklamada önceki başarılarını ve Tarin Kot dışındaki "4 stratejik düşman üssünü ve 32 kontrol noktasını" kontrol altına aldığını açıkladı. Ayrıca, Taliban'ın şehrin hapishanesine de hücum ettiğini ancak gardiyanların mahkumları daha önceden tahliye ettiği de Taliban resmi sitesinde, Voice of Jihad, belirtildi.
Afgan yetkilileri Taliban'ın şehre girdiğini, hapishanenin kontrolünü ele geçirdiğini ve hala da Afgan güçleri ile çatışmada olduğunu doğruladı.

Uruzgan bir yıldan uzun bir süredir yoğun saldırı altında. Eyaletin beş şehrinden Çar Çino, Taliban kontrolü altında olup diğer dördü ise yoğun çatışmalara ev sahipliği yapıyor. Taliban, Çar Çino'yu 2016 Haziran ayında ele geçirdi. Taliban, Uruzgan'ı stratejik bir bölge olarak değerlendiriyor, daha önce de belirttikleri üzere Uruzgan ilçe merkezleri dışında kalan her yerin kontrolünü sağlıyor.

2016 Nisan ayında Taliban'ın gölge yöneticisi Molla Aminullah Yusuf , bu eyaleti "birçok eyaletin bağlanma noktası" ve "mücahitlerin muhkem kalesi" olarak değerlendirdi. Yusuf, "Düşman, eyaletin mücahitlerin eline geçmesi durumunda burayı geri almanın çok zor olacağını düşünüyor." diyerek Amerikan, Alman ve Avustralyalı güçlerin Uruzgan'ı korumak için ciddi kaynaklar sunduğunu ve polisi, Arbakileri ya da yerli milisleri ayağa kaldırmak için epey çaba sarf ettiğini açıklamıştı. Ancak Taliban savaşmaya devam etti ve nihayet bölgeyi ele geçirdi.

Yusuf, Taliban'ın ilçe merkezlerinin kontrolünü sağlamaya çalışacağını ve bu beş merkezin düşmesinin Afgan hükümeti için ciddi bir kayba neden olacağını tahmin ettiğini eklemişti.

Afganistan'ın 34 eyalet merkezi şu anda Taliban'ın direkt tehdidi altında. Helmand çevresindeki Leşker Gah kuşatmada, eyaletin 5 diğer merkezi bölgesi kontrol altında  ve 14 ilçesi de saldırı altında. ABD ordusu Helmand'a eyaletin merkezinin düşmemesi için 100'den fazla özel harekat birliği gönderdi. Taliban, kuzeyde 2015 sonbaharında iki haftalığına Taliban kontrolüne geçen Kunduz'a tekrar saldırılar başlattı.

Afganistan'daki emniyet Taliban'ın yoğun saldırıları ile gittikçe kötüye gidiyor. Afgan ordusu ABD desteğine rağmen Taliban'ı zapt edemiyor. Afganistan doğusunda, Paktika eyaletinde iki bölgeyi geçtiğimiz günlerde ele geçirdi.
 
 

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |